28 bin TL'ye cip

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 29.09.2009 11:15 ABONE OL
2000'li yılların başından itibaren gelen talebe göre birçok otomobil firmasının şehir içi trafiğine uygun üretime geçmesi ile birlikte oluşan rekabet, cip fiyatlarını 28 bin TL'ye kadar düşürdü.
Bir otomobil firmasının Bursa ana bayisinin genel müdürü Feridun Türegün, Türkiye'de otomotiv sektörünün ÖTV'ye yapılan indiriminin ardından büyük bir hareketlilik yaşadığını, kendileri de dahil birçok firmanın talebi karşılamakta güçlük çektiğini söyledi.

Özellikle ÖTV indirimi ile büyük fiyat düşüşlerinin olduğu 1600 cc motor büyüklüğüne kadar araçların satışında inanılmaz artış olduğunu dile getiren Türegün, ÖTV'de oranların yükseltilmesinden sonra satışların bir miktar azaldığını, ancak son günlerde yine haraketli günler geçirdiklerini anlattı.
Otomobilin lüks olmaktan çıkıp artık bir ihtiyaç haline geldiğini, piyasada her bütçeye göre otomobil bulunabildiğini dile getiren Türegün, şöyle devam etti:

''Türkiye'de 2000'li yıllar otomobil satışları açısından çok önemli. Üretim, satış ve ihracatta kriz dönemleri hariç inanılmaz satışlar oldu. Krize rağmen ÖTV indirimiyle satışlar gayet iyi. Otomobil satışları içinde cipler de 2000'li yılların başından itibaren önemli yer tutuyor. Normalde arazi için üretilen, doğa tutkunları tarafından alınan cipler, gelen talebe göre farklılaştı. Cip üreten firmalar, şehire uygun özel modeller üretti. Şehirde araziye göre fazla dayanıklılık gözetilmeyince maliyet ve buna paralel satış fiyatları düştü.''
Cipe gelen talebin firmaların iştahını kabarttığını vurgulayan Türegün, son birkaç yıldır bazı firmaların da cip üretimine yöneldiğini, piyasadaki rekabetin iyice kızıştığını anlattı.

1300 CC MOTORLU CİPLER

Rekabet ile birlikte ''Şehir cipleri''nin otomobillerle yarışır konuma geldiğini dile getiren Türegün, ''Her firma pazardan pay kapmaya çalışıyor. Bazıları motor büyüklüğünü 1300 cc'ye kadar düşürdü ama 4 çekerden vazgeçmedi. Bir kısmı, 1600 cc'yi korudu ama 4 çekeri terk etti. Performansını düşürdüler ama görünüş açısından hepsi birbiri ile yarışan ihtişamlı modeller çıkardı'' dedi.

Türegün, şehre inen ciplere en fazla kadınların talep gösterdiğini belirterek, ''Gösterişi seven, güvenilir, konforlu, kar ve yağmurda yolda bırakmayacak araç isteyen kadınlar, bütçesine göre cip aldı. Fiyatı 100 bin avro olan cipler kadar 28 bin TL'ye alınabilecek modelleri de bulunuyor. 4 çeker, siyah bir cipe binen kadın kendini daha güçlü hissediyor. Cipler de gerçekten kadın erkek herkese farklı bir imaj kazandırıyor'' diye konuştu.

ÖTV İNDİRİMİ

Öte yandan ÖTV indirimi uzatılmaz ise 1 Ekim itibariyle otomotiv fiyatlarında artış yaşanacak. Eylül'ün son 2 günü bazı şirketlerin otomobil kampanyaları şöyle:

RENAULT: Symbol, Clio HB ve Clio Grand Tour'da 750 TL, Megane Sedan'da ise bin 750 TL indirim yapılıyor.
OPEL: 2009 Astra'da 6 bin 420 TL, Antara'da 20 bin TL indirim yapıyor.
CHEVROLET: Aveo ve Lacetti modellerinde yüzde 27 olan ÖTV oranını yüzde 10 olarak tüketiciye yansıtıyor.
FORD: Ticari araçlarda ÖTV ve KDV'yi karşılıyor. Binek otoda ise ayda 500 TL taksitle oto sahibi yapıyor.
VW: Polo, Golf ve Touran'larda yüzde 1, Jetta da yüzde 5-7 indirim var.
AUDI: A3 Sportback'lerde indirim 4 bin Euro'yu aşıyor.
CITROEN: C4 Picasso 5 bin 791 TL'ye varan indirimle satılıyor.
HYUNDAI: Accent Era'da 750 TL, i10 modelinde bin TL, Santa Fe'de 3 bin 500 TL yakıt destek indirimi sunuluyor.
MAZDA: Mazda3 Sedan modelinin fiyatı 36 bin 21 TL, Hatchback modelinin fiyatı ise 38 bin 392 TL'den başlıyor.
TOYOTA: Corolla'nın 1.6 lt benzinli versiyonu 500 TL indirimle satılıyor.
MITSUBISHI: 27 bin 950 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulan Colt'da indirim 3 bin TL'yi buluyor.
PEUGEOT: 308 Comfort modellerinde 4 bin 200 TL'ye varan fiyat avantajları sunuluyor.
FIAT: Kredi ödemesi ocak ayında başlıyor. 30 Eylül'e kadar kasko sigortası ücretsiz olarak hediye ediliyor.
SKODA: 12 ay için yüzde 0.68, 18 ay vade için yüzde 0.86, 24 ay vade için yüzde 0.95 kredi kullanma imkanı sağlıyor.
KIA: Rio'ya 3 bin 887 TL peşin, ayda 357 TL'den başlayan fiyatlarla ulaşmak mümkün.

BUGÜN NELER OLDU