Çinli Bakan en çok euro cinsi tahvilleri merak etti

Çin'in ekonomiden sorumlu bakanı Qishan'la görüşen Çağlayan, "Size tahvil satalım" önerisini yineledi. Sıcak bakan Qishan, ihraç miktarı ve euro cinsi tahvil portföyünün büyüklüğünü sordu

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 29.09.2009 ABONE OL
Çin ekonomisinin başında bulunan devlet bakanı Wan Qishan, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın "Size Türk tahvili satalım" önerisine "Euro cinsi tahvillerinizin miktarı ne" diyerek ilgi gösterdi. Çağlayan, Quishan'a Çin'e özel tertip hazine bonusu çıkarmayı da teklif etti. Çinli bakan iki ülke arasında ulusal para birimleriyle ticaret yapma önerisi üzerine bürokratlarına hemen talimat verdi. Çağlayan, Çin'e tahvil satışı konusunda talebini tesadüfen konunun tam muhatabı olan devlet bakanına iletti. Tesadüf, görüşeceği bakanın ABD dönüşü apandist ameliyatına girmek zorunda kalmasından kaynaklanıyor. Bakan Çağlayan dış ticaret bakanı yerine Çin'deki tüm ekonomik birimlerden sorumlu bakanı ve aynı zamanda Çin Başbakan Yardımcısı Wang Qishan ile görüştü. Wang Qishan 2.1 trilyon dolarlık rezerve sahip olan Çin Merkez Bankası, dünyanın türlü yerlerine yatırım yapan Çin Hazinesi'nden sorumlu. Hal böyle olunca önceki gün Karma Ekonomik Komite (KEK) toplantısında biraraya gelecek iki dış ticaret bakanının yerine Çağlayan Çin'de paranın üzerinde oturan adamla görüştü.

'RAKAM GÖRÜŞÜLMEDİ'
Türkiye dönüşünde dün uçakta basın mensuplarına bir açıklama yapan Bakan Çağlayan, Çin'le imzalanan KEK protokolü (Türk tarafı imzaladı ancak Çinli bakan apandist ameliyatı olduğu için bugün yarın imzalanması bekleniyor) ve Ekonomi Bakanı Qishan ile görüşmesinde konuşulanları anlattı. En merak edilen konulardan Türk tahvili satışına yönelik Bakan Çağlayan şunları söyledi: "Çinli bakanın ilk sorusu; 'Ne kadarlık bono ihracı düşünüyorsunuz' oldu. Özellikle elimizde ne kadar euro cinsi portföyümüz bulunduğunu merak etti. Ben de eurobondların benzer ülkelere göre daha iyi getiriye sahip olduğunu anlattım. Bakan Qishan, 'Ben hazineye gerekli talimatı veriyorum Türk Hazinesi ile temasa geçilsin' dedi." Bakan Çağlayan'a ihraç miktarını sorduk, "Rakam görüşülmedi" yanıtını aldık. Çağlayan bir ara bakanın hiç not almadığını söyleyince, işi ciddiye mi almadı diye sorduk "Yanında merkez bankası başkan yardımcısı ile hazine müsteşar yardımcısı vardı. Onlara sürekli not aldırdı" yanıtını verdi. Çin'e özel tertip tahvil de çıkarılabileceğini ilettiklerini söyleyen Bakan Çağlayan, bu konuyu da Hazine'den sorumlu devlet Bakanı Ali Babacan'la paylaşacağını dile getirdi. Çağlayan görüşmede dikkat çeken bir diğer konunun da ulusal para birimiyle ticaret olduğunu belirtti. "Bu konuyu ilgiyle karşıladı" diyen Çağlayan, Çinli Bakanın konuya sıcak baktığını ve hemen Merkez Bankası'na talimat vereceğini ifade ettiğini anlattı.

BUGÜN NELER OLDU