İndirimler sürecek mi?

Salı 29.09.2009 09:45
Güncelleme: Salı 29.09.2009 10:13
ABONE OL
Otomotiv, beyaz eşya, bilgisayar ve mobilyadaki vergi indirimlerinden yararlanma süresi yarın doluyor. Hükümet kararını bugün açıklayacak.

Hükümetin iç piyasayı canlandırmak ve stokları eritmek için başlattığı vergi indirimlerinde sona gelindi. Otomotiv, beyaz eşya, bilişim ve mobilya sektörlerindeki vergi indirimleri yarın sona erecek.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ÖTV ve KDV indirimleriyle ilgili kararın Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda görüşüldükten sonra bu akşama kadar mutlaka açıklanacağını söyledi. Daha önce vergi indirimlerini uzatma kararı alan hükümet yeni bir süre uzatımına sicak bakmıyor. Tüketicilerin indirimli vergi oranlarından yararlanması için son günlere girildi. Hükümet süre uzatımına gitmezse KDV ve ÖTV indirimleri Ekim ayı başında yürürlükten kalkacak. Bir başka deyişle, 1 Ekim'den itibaren ürünlerin zamlanması nedeniyle, tüketicilerin acele etmesi gerekiyor.

NEREDE İNDİRİM VAR?

Vergi indirimlerinin bulunduğu sektörler şöyle:

Otomotiv: 1600 cc ve altındaki otomobillerde yüzde 37 olan ÖTV oranı yüzde 27 olarak uygulanıyor. Hafif ticari araçlarda ÖTV yüzde 3, hafif ticari araçlarda açık kasalılarda yüzde 2 düzeyinde. Çekiciler, midibüsler, özel amaçlı taşıtlar, kamyonlarda ÖTV yüzde 1; otobüste ise ÖTV alınmıyor.

Beyaz eşya: Beyaz eşyada yüzde 6.7'lik KDV oranı yüzde 2 olarak uygulanıyor.

Bilişim ve mobilya: Bilgisayar ve mobilyadaki yüzde 18'lik KDV 30 Eylül'e kadar yüzde 8 olacak. Hükümet net alanı 150 metrekare ve üzeri konut teslimlerindeki KDV'yi 15 Haziran'a kadar yüzde yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulamıştı.