TNT, filosunu Türk yapımı elektrikli araçla donatacak

Yerli bir otomotiv firması TNT'nin bir kısmını yenileyeceği araç filosu için benzinli ve dizel araçlarla aynı fiyata elektrikli araç vermeyi teklif etti

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 29.09.2009 ABONE OL
TNT Express Genel Müdürü Turgut Yıldız 450 araçlık filolarının her yıl üçte 1'ini yenilediklerini, bu yıl ise yerli bir üreticiden benzin ve dizel araç fiyatı ile aynı fiyata elektrikli araç alımı konusunda teklif aldıklarını söyledi. Bugüne kadar elektrikli araçların tercih edilememiş olmasının temel nedeninin fiyat ve 8 saate varan şarj süreleri olduğunu belirten Yıldız, "Bu konudaki teknoloji oldukça gelişmiş durumda. Dolum konusu da kolaylaşmış durumda. Belli istasyonlarda dolu bataryalar duruyor ve bunlar 4-5 dakikada boş olanlarıyla kolaylıkla değiştiriliyor. Böylece de dolum için beklemek gerekmiyor" dedi.

ÇİN'E GÖNDERİ YÜZDE 36 ARTTI
450 araçlık filolarıyla yılda akaryakıta ortalama 4 milyon euro civarında ödeme yaptıklarını belirten Yıldız, elektrikli araç kullanımına başlamaları durumunda bu rakamın 1 milyon euroya ineceğini hesapladıklarını dile getirdi. Yerli üreticinin kim olduğu hakkında bilgi vermeyen Yıldız, "Biz genelde panelvan tarzı ticari araçlar kullanıyoruz. Bahsettiğim yerli üretici bize diğer arabaları hangi fiyattan alıyorsak aynı fiyata elektrikli araçları teslim edebileceğini söyledi. Biz de bu konuyu şu anda değerlendiriyoruz" dedi. TNT Express Türkiye olarak kriz döneminde yüzde 12 büyüme gösterdiklerini belirten Yıldız, "Bizim bu büyümemiz dünyadaki bütün TNT şirketleri arasında en yükseği oldu. Dolayısıyla bugünlerde sürekli olarak bizi yurtdışında seminer vermeye çağırıyorlar" dedi. Şirketteki bu büyümenin en temel nedeninin de krizde özellikle ihracatçıların yeni pazar arayışları olduğunu belirten Yıldız, "Örneğin bizim verilerimize göre Çin'e giden gönderi miktarı yüzde 36 artmış durumda. Afrika gibi yeni pazarlar da Türkiye'den giden gönderileri arttı. Bunun dışında bizim de yeni hizmetlerimiz devreye girdi. Örneğin artık fuarlara ve iş bağlantılarının yapıldığı noktalara elemanlarımızı gönderiyoruz. Burada anlaşmalar yapıldığı anda biz de siparişleri alıyoruz. Gümrük evraklarını da artık adrese teslim ediyoruz" dedi.

İKİNCİ UÇAK SEFERE BAŞLIYOR

Oluşan yüksek talep nedeniyle Türkiye'ye gelen uçak sayısını 2'ye çıkaracaklarını ifade eden Yıldız, "İlk etapta haftada 1 gün ek sefer olacak ama ben bunun çok kısa sürede günlük hale geleceğini düşünüyorum" dedi. Uçakların giki adede çıkması ile gönderi miktar da 40 tona çıkacak.

BUGÜN NELER OLDU