'Helikopter Ben' de İstanbul'a geliyor

IMF-Dünya Bankası toplantılarına katılacak 186 merkez bankası başkanı arasında Fed Başkanı Bernanke de yer alıyor. "Deflasyona engel olmak için Fed para basabilir" ifadesi "helikopterden para dağıtma" olarak tanımlanınca medyanın "Helikopter Ben" lakabını taktığı Bernanke, 4 Ekim'de İstanbul'da olacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 30.09.2009 ABONE OL
ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, 6-7 Ekim'deki IMF-Dünya Bankası Sonbahar Dönem Toplantıları için İstanbul'a geliyor. Amerikan diplomatik kaynakları Hazine Bakanı Timothy Geithner'ın başkanlığını yaptığı resmi delegasyonun 4 Ekim'de İstanbul'a geleceğini belirterek, delegasyonda Bernanke'nin de yer aldığını doğruladı.

FİNANS DEVLERİ GELİYOR

Bernanke'nin 4 Ekim'de İstanbul'a geleceği ve 8 Ekim'e kadar şehirde kalacağı öğrenildi. Şubat 2006'dan bu yana Amerikan Merkez Bankası'nı yöneten Bernanke, küresel kriz sırasında attığı adımlarla Amerika'yı iflasın eşiğinden kurtaran isim olmuştu. Küresel finansın zirvedeki isimlerini bir araya getirecek zirveye Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean Claude Trichet'in yanı sıra, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King, Fransa Merkez Bankası Başkanı Chrıstıan Noyer, Almanya Merkez Bankası Başkanı Axel Weber, Japonya Merkez Bankası Başkanı Masaaki Shirakawa, İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi gibi önemli isimler de katılacak. Türkiye, ABD dışında IMF-Dünya Bankası dönem toplantılarına ikinci kez evsahipliği yapan ilk ülke olarak kayıtlara geçecek. İstanbul'da gerçekleşecek zirve birçok açıdan ilklere sahne olacak. Gelişmekte olan ülkelerin uluslararası sistemdeki artan rolü ve konumu ilk kez bu toplantıda gündeme alınacak. Gelişmekte olan ülkelerin IMF ve Dünya Bankası yönetiminde daha fazla söz sahibi olmasına yönelik adımların da bu toplantıda atılması bekleniyor. Toplantıda ayrıca küresel krizden sonra kurulacak yeni finansal düzenle ilgili fikir jimnastiği yapılacak.

LAKABI PARA SAÇMAKTAN GELİYOR
ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, 2002'de yaptığı bir konuşmada "Deflasyona engel olmak gerekiyorsa Fed para basabilir" açıklamasını yapmış; hemen ardından Nobel adayı Milton Friedman, açıklamayı helikopterden para dağıtma olarak tanımlayınca Ben Bernanke'ye medya, 'Helikopter Ben' ismini takmıştı.

BUGÜN NELER OLDU