Krizi kayıpsız atlatan Türk bankacılar zirvede başı dik dolaşacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 30.09.2009 ABONE OL
Türk bankacılar, İstanbul'da gerçekleştirilecek IMF-Dünya Bankası Sonbahar Dönem Toplantıları'nda gövde gösterisi yapmaya hazırlanıyor. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, "Bankacılarımız bu toplantı ile ülkemizin ekonomik potansiyelini, bölgesi için taşıdığı önemi, finans sektörünün durumunu ve yatırım imkânlarını anlatma imkânını bulacak" dedi. Birlik Genel Sekreteri Ekrem Keskin de, "Bankacılarımız toplantılara başı dik ve gururlu bir şekilde katılacak ve kriz deneyimlerini dünya finans devleriyle paylaşacak" diye konuştu. 186 ülkeden 13 bin kişinin katılacağı toplantılar sırasında yuvarlak masa toplantıları, resepsiyon ve kokteyller düzenleyecek olan bankacılar, yabancı konuklarını en iyi şekilde ağırlayarak İstanbul'un küresel finans merkezi olması için kulis ve lobi faaliyeti yürütecek.

Merkez, başkanlara resepsiyon verecek
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, toplantılar için İstanbul'a gelecek olan 186 ülkenin merkez bankası başkanlarına Çırağan Sarayı, Dolmabahçe ve Four Seasons otelde resepsiyon verecek. 2-3 ve 5 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek resepsiyonlarda Türkiye'nin bölgesel finans merkezi olma konusundaki kararlılığı dile getirilecek.

11 bin kişi akredite oldu
Dünya finans sistemine yön veren isimleri bir araya getirecek olan zirveye şu ana kadar toplam 11 bin kişinin akredite olduğu öğrenildi. IMF ve Dünya Bankası yetkilileri akreditasyon işlemlerinin halen sürdüğünü belirterek, bu rakamın ilerleyen günlerde 13 bine ulaşmasının beklendiğini ifade ettiler.

2012'de Mısır'da yapılacak ÜÇ
yılda bir düzenlenen toplantıların İstanbul'dan sonraki adresi de belli oldu. Edinilen bilgilere göre, 2012 yılındaki IMF-Dünya Bankası yıllık toplantısı Mısır'da gerçekleştirilecek.

BUGÜN NELER OLDU