"Sorunlar düzelmezse 2'nci dalgayı yiyebiliriz"

Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Bozer, dünya ekonomisinde süren yapısal sorunlar düzelmezse yeni bir kriz dalgasının vurabileceği uyarısı yaptı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 30.09.2009 ABONE OL
Koçtaş'ın 24'üncü mağazasını Kayseri'de açan Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Ömer Bozer, ÖTV indiriminin bitmesiyle birlikte yıl sonunun iyi geçmesini beklemediğini söyledi. Toparlanmanın ancak 2010'un 2. çeyreğinden itibaren başlayacağını vurgulayan Bozer, "Hâlâ çözülmeye yapısal sorunlar var ve bu sorunlar devam ederse tahmin etmediğimiz bir ikinci kriz dalgası yiyebiliriz. O yüzden tamamen krizi atlattık diyemeyiz" diye konuştu. Bozer, herhangi bir dalga yaşanmadığı takdirde beklenen büyümenin de enflasyon tehlikesini ortaya çıkaracağını söyledi.

MB BAĞIMSIZ OLMALI

Bankaların bilançolarını güçlendirmesinin krizi atlatmada çok yardımcı olduğuna değinen Bozer şöyle dedi: "Buna da şükür demek lazım. BDDK'nın aldığı tedbir ve uygulamalar, Merkez Bankası'nın yaptığı faiz indirimleri ve 2001'den alınan derslerle bankacılık güçlendi. Bizim de dahil olduğumuz sağlam ve büyük şirketlerin finansman maliyetleri önemli ölçüde düştü. O yüzden MB ve BDDK'nın bağımsız olmalarını sonuna kadar destekliyorum." Bozer, IMF ile bir anlaşmanın ekonomiyi rahatlatacağını da belirtti.

'EN HIZLI KOÇTAŞ BÜYÜR'
Koçtaş'ın büyümesini beklediklerini, her yıl markaya 60-80 milyon TL arasında yatırım yapacaklarını belirten Bozer, 1 milyar dolarlık ev geliştirme pazarının yüzde 45'ini Koçtaş'ın aldığına dikkat çekerek, sınır kapılarında yeni açtıkları mağazalarla bu bölgedeki büyümelerini de yüzde 50'ye çıkardıklarını belirtti. Koçtaş Genel Müdürü Alp Özpamukçu ise 2010'da ilk olarak Adapazarı ve İstanbul Anadolu yakasında mağaza açacaklarını bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU