Ortak ATM'lere dikkat!

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, bankaların bankamatikleri ortak kullanmaya başlaması ile tüketicinin her bir işlem başına ortalama 2 lira ücret ödemek zorunda kalacağını bildirdi.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 05.10.2009 11:30 ABONE OL
Bu yolla tüketicinin cebinden ''ortak soyun parası'' olarak 2,4 milyar lira para çıkacağını öne süren Çetin, tüketicileri, mecbur kalmadıkça ''ortak soygun noktalarından'' uzak durmaları konusunda uyardı.

Çetin, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal'ın, 1 Ekim'de yürürlüğe giren ''ortak ATM'ler'' konusunda sektörün 2 yılda 250 toplantı yaptığını bildirdiğini hatırlatırken, bu konuda tüketicilerin görüşünün alınmamasını eleştirdi.

ATM'lerin ortak kullanımı ile bankaların 300 milyon lira tasarruf ettiği, devam eden yıllarda yıllık 100-200 milyon liralık tasarruf öngörüldüğünün açıklandığına işaret eden Çetin, TÜDEF olarak teknolojik gelişmelere, verimliliğin artırılmasına ve maliyetlerin düşürülmesine karşı olmadıklarını, ancak teknolojinin tüketicinin soyulmasında bir araç olarak kullanılmasına her zaman karşı olduklarını vurguladı.

Normalde bir mal veya hizmetin maliyetindeki düşüşün fiyata yansıtılması gerektiğini belirten Çetin, açıklamasında, şu görüşü savundu:

''Ancak burası Türkiye'dir ve anormallikler ülkesidir. Bankalara düşük maliyet, tüketiciye zam demektir, yeni bir soygun alanı demektir. Bu soygun BDDK'nın gözetiminde itinayla ve inatla yapılmaktadır.

Türkiye'de tüketiciler yılda 1,2 milyar kez ATM kullanmaktadır. ATM'lerden bakiye sorma maliyeti 1,1 lira, para çekmenin maliyeti en az 4 liradır. Tüketicilerin hesaplarının olduğu banka ATM'lerini de kullandıklarını hesaba kattığımızda dahi, kullanım başına ortalama 2 lira para ödeyecek. Bu yolla bir yılda tüketicinin cebinden çıkacak ortak soygun parası, 2,4 milyar liradır.''

''TÜKETİCİDEN HAKSIZ YERE ALINAN PARA, YILLIK 10 MİLYAR LİRA''

Bankaların halen yası dışı olarak tüketiciden kredi kartı aidatı olarak yılda 1,6 milyar lira, banka kartı ya da hesap işletim ücreti olarak ise 6 milyar lira ücret aldığını hatırlatan TÜDEF Başkanı Ali Çetin, ''ortak soygun'' da hesaba dahil edildiğinde, bankaların tüketiciden yasa dışı olarak aldığı paranın yılda 10 milyar liraya ulaşacağını öne sürdü.

Dünyanın her tarafında kriz döneminde bankalar batarken Türkiye'de yüksek karla elde ettiğine işaret eden Çetin, açıklamasında, ''Bu yüksek karın kaynağı tüketici, soygunu yapan bankalar, soyguna gözcülük eden BBDK ve izin veren ise hükümettir. Ülkemizdeki tüketicilerin tepkisizliği, vurdumduymazlığı, korkutulmuşluğu-sindirilmişliği, soygunun pervasızca yapılmasına olanak sağlayan en önemli etkendir'' ifadesine yer verdi.

TÜDEF Başkanı Ali çetin, ''ortak soygun noktalarında'' para çekme ve bakiye sormadan ücret alınmamasını isterken, tüketicileri, mecbur kalmadıkça ''ortak soygun noktalarından'' uzak durmaları konusunda uyardı.