Altın tüm zamanların rekorunu kırdı

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1.036,60 dolarla tüm zamanların rekorunu kırdı.

ABD dolarının değer kaybetmesi yatırımcıların ilgisini altın ve bakır gibi değerli metallere çevirdi. Altının ons fiyatı 1.036,60 dolara çıkarak, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Daha önce altının ons fiyatı Mart 2008'de 1,032 dolarla tüm zamanların rekorunu kırmıştı.
Bakırın ton fiyatı da 6 bin doların üzerine çıktı.

İngiliz Independent gazetesinin, petrol zengini Körfez ülkelerinin, petrol ticaretinde ABD dolarının yerini alacak para sepeti konusunda Rusya, Çin, Japonya ve Fransa ile gizli görüşmeler yürüttüğü haberi ABD dolarının değerini düşürmüştü.

Metal fiyatlarındaki artış madencilik şirketlerinin hisselerinin de değerini artırdı.

Londra borsasında, hisseleri en fazla artan ilk beş şirketin tamamı madencilik şirketi olurken, Kazkhhmys'ın hisseleri yüzde 6,9, Randgold'un yüzde 5,3, Antofagasta'nın yüzde 3,5, Vedanta'nın yüzde 4,5 ve Anglo American'ın yüzde 4,4 yükseldi.

Emtia piyasaları uzmanı Robin Bhar, doların değer kaybetmesinin metal fiyatlarının artmasında rol oynadığını ifade etti.

PETROL FİYATI 71 DOLARIN ÜZERİNDE

Uluslararası piyasalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı küresel borsaların yükselmesi ve doların değer kaybetmesi üzerine 71 doların üzerine çıktı.

ABD ham petrolünün varil fiyatı Kasım ayı teslimi bugün 79 sent değer kazanarak, 71,20 dolar oldu. ABD ham petrolünün varil fiyatı dün 70,41 dolardı. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 87 sentlik artışla 68,91 dolara çıktı.

Piyasa uzmanlarının, ABD ekonomisindeki düzelmenin gücünün nasıl olacağına ilişkin tahminlerinde sıkıntı çekmeleri yüzünden, petrolün varil fiyatı aylardır 70 dolar seviyesinde seyrediyor.

Geçen hafta, ABD'de işsizlik ve imalata ilişkin kötü çıkan veriler nedeniyle gerileyen petrol fiyatı, dün, geçen yıl Ağustos ayından bu yana Eylül ayında hizmet endeksinin artmasından ötürü yükselmişti.

BİZE ULAŞIN