'Bankaların kredi portföyü 2010'da yüzde 12 artacak'

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, 2010'da Türk bankacılık sisteminde kredi portföyünde en az yüzde 12-13'lük büyüme beklediklerini bildirdi

Türk bankacılık sisteminin, zor ve dalgalı denizlerde seyretmeye alışkın olduğunu kaydeden Genel Müdürü Ziya Akkurt, önümüzdeki yıl bankaların kredi portföyünün en az yüzde 12 artacağını öngördü. Akbank tarafından, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları çerçevesinde düzenlenen ve Türkiye'nin dünyadaki konumunun ele alındığı toplantıda konuşan Akkurt, önümüzdeki yıl düşük faiz ve düşük enflasyon ortamının olmasını beklediklerini kaydetti. Akkurt, ''Türkiye'de makro ve mikro ekonomiye ilişkin çalışmalar yapıyoruz. Kısa tahminlere göre, 2010'da Türk bankacılık sisteminde kredi portföyünde en az yüzde 12-13'lük büyüme bekliyoruz'' diye konuştu.

'KÂRLILIK ARTACAK'
Türkiye'nin ülke reytingine de işaret eden Akkurt, "Türkiye hak ettiği reytingi alamıyor. Bu, değişik nedenlerden kaynaklanabilir, siyasi olabilir. Ancak reyting kuruluşları, Türk ekonomisinin direncini, güçlülüğünü gördüler. Tahmin ediyorum, kısa sürede Türkiye'nin reytingi yükselecektir'' şeklinde değerlendirme yaptı. Soruları da yanıtlayan Akkurt, 2009'da sektör karlılığın büyük kısmının tahvillerden geldiğini, ancak kredilerden de kar elde edildiğini belirterek, önümüzdeki yıl kredi karlarının devam edeceğini, bunun yanı sıra birtakım yeni ürünler çıkarılacağını, bunlardan da kazançların olacağını, dolayısıyla Türk bankacılık sisteminin önümüzdeki yıl yeni ürünler sayesinde karlılığının artacağını söyledi. Ziya Akkurt, sermaye karlılığının da gelecek yıl yüzde 18-20 civarında olmasını öngördüklerini bildirdi.

BİZE ULAŞIN