Başbakan'dan Doğan'ın vergi cezasına 'Al Capone' örneği

Başbakan Erdoğan, Wall Street Journal'daki söyleşisinde Aydın Doğan'ı, ünlü gangster Al Capone'a benzetti. Başbakan "ABD'de de vergi kaçırılması ile ilgili sorunu olanlar var. Akla Al Capone geliyor" diye konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Doğan Yayın Holding ile iştiraklerine verilen ve gecikme zammıyla birlikte 5 milyar TL'yi bulacağı hesaplanan vergi cezasının, rutin bir vergi incelemesi olduğunu söyledi. Wall Street Journal'da yayımlanan söyleşide Aydın Doğan'ı ABD'li ünlü gangster Al Capone'a benzeten Erdoğan "ABD'de de vergi kaçırılması ile ilgili sorunları olan kişiler var. Akla Al Capone geliyor. Çok zengin idi ancak hayatının geri kalan bölümünü cezaevinde geçirmek zorunda kaldı. Bu olaylar olduğu zaman hiç kimse sesini çıkartmadı" diye konuştu. Gazete haberi "Türk Başbakanı, Medya Vergi Mücadelesini Savunuyor" başlığıyla verdi. Doğan Grubu konusunda yapılan işlemlerin, hükümetin, Türkiye'nin büyük kayıtdışı ekonomisine karşı daha kapsamlı mücadele politikasının bir parçası olduğunu kaydeden Erdoğan, bu nedenle de Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) vergi idaresinin siyasetten arındırılması talebine direndiğini belirterek, "Bu konuda vergi idaresi ile el ele çalışmalıyız" dedi.

'YARGI YOLU AÇIK'
Doğan Grubu'nun cezayı mahkemeye götürebileceğini hatırlatan Erdoğan "Davanın mahkemede görülmeden şirketin çöküşüne neden olan bir teminat talep edilmesinin hükümet açısından kabul edilir olup olmadığı" yönündeki soruyu da "Mahkemenin bu konuda bir yürütmeyi durdurma kararı verebilir ya da grup önce bir uzlaşıya varabilir" diye yanıtladı. Başbakan, Doğan Grubu'na verilen vergi cezasının, Rusya'daki Yukos olayı ile yapılan karşılaştırmalara sert tepki göstererek bu yöndeki iddiaların, seçilmiş liderler olarak kendisi ve Vladimir Putin'e "saygısızlık" olarak gördüğünü de ifade etti. Erdoğan, karşılaştırmaları için "Çok çirkin ve uygunsuz buluyorum" ifadesini kullandı. 2004'te, 2000 yılına ait 3.4 milyar dolarlık vergi cezası kesilen Yukos, iflas etmişti.

BİZE ULAŞIN