TMSF, Cem Uzan'ın tutuklanmasını istedi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, hakkında yurtdışına kaçtığı yolunda çeşitli haberler çıkan Cem Uzan'ın tutuklanması talebiyle mahkemeye başvurdu

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 06.10.2009 ABONE OL
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bir süredir ortalarda görünmeyen ve yurtdışına kaçtığı iddia edilen Cem Uzan hakkında tutuklama kararı verilmesi istemiyle mahkemeye başvurdu. TMSF avukatı Abdülkadir Koçak dün öğle saatlerinde Cem Uzan'ın İmar Bankası kaynaklarını zimmetine geçirmek ve off-shore yoluyla dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla yargılandığı İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi ve İmar Bankası'nın hileli iflasına neden olunması davasında sanık olduğu İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gelerek dilekçe verdi. Cem Uzan'ın son iki duruşmaya gelmediği hatırlatılan dilekçede, basında yurtdışına kaçtığı yolunda haberler yayınlanan sanığın kaçma şüphesi bulunduğu belirtilerek hakkında tutuklama istemiyle yakalama müzekkeresi çıkartılması istendi. TMSF'nin talebi önümüzdeki günlerde mahkemelerce değerlendirilecek.

20 YILA KADAR HAPİS
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen zimmet davasının iddianamesinde Cem Uzan, annesi Melahat Uzan ve kardeşi Ayşegül Akay Uzan'ın özel banka parasını zimmetine geçirmek suçundan 12'şer yıldan az olmamak üzere hapisle cezalandırılması isteniyor. Aynı mahkemede görülen Of-shore davasında Uzan'ın "suç işlemek için örgüt kurmak, nitelikli dolandırıcılık ve devlete karşı dolandırıcılık" suçlarından 9 yıldan 31 yıla kadar hapis isteniyor. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada ise Cem, Kemal, Yavuz ve Hakan Uzan'ın da aralarında bulunduğu toplam 48 sanığın "hileli iflas" suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar hapisleri talep ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU