Mahkeme, TMSF'nin Cem Uzan'ın tutuklama talebini uygun görmedi

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, TMSF'nin Cem Uzan için istediği "Tutuklama ve yurtdışı yasağı" talebini "Maddi delil olmadığı" gerekçesiyle reddetti. Mahkeme 10 Kasım'da yeniden görüşecek

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 07.10.2009 ABONE OL
TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), "dosyadaki delillerin henüz toplanmamış olması, sanığın delil karartma ihtimalinin bulunması, kaçma şüphesi olması ve zimmet suçundan yargılanması" nedeniyle Cem Uzan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılması talebi, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce uygun görülmedi. Mahkeme, "Gazete haberleri dışında maddi delil bulunmadığı" gereçesiyle talebi reddetti, ancak 10 Kasım'daki duruşmada yeni taleplerin yeniden görüşüleceğine karar verdi. TMSF'nin avukatlarınca hazırlanan, Cem Uzan'ın annesi Melahat Uzan ve kız kardeşi Ayşegül Akay Uzan'ın da aralarında bulunduğu 17 sanıkla birlikte 'özel banka parasını zimmete geçirmek' ve 'gerçeğe aykırı banka bilançosu hazırlayıp muhasebeleştirmek' suçlarından yargılanan Cem Uzan ile ilgili bazı taleplerin yer aldığı dilekçe İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verilmişti. TMSF'nin mahkemeye verdiği dilekçede, mahkemenin tensip tutanağında tüm sanıkların üzerlerine atılan suçların vasıf ve mahiyeti ve yargılamanın bulunduğu aşama itibariyle yurt dışına çıkışlarının yasaklanmasına karar verdiği hatırlatıldı. 25 Haziran'daki duruşmada, mahkemenin ara kararında sanıkların bir sonraki celsede hazır bulundurulmasına karar verdiği hatırlatılan dilekçede, Cem Uzan'ın 16 Eylül'deki duruşmaya ise mazeret bildirmeksizin katılmadığı belirtilerek duruşmaya 'zorla getirme kararı' verilmesini istendi. TMSF ayrıca kaçak sanığın duruşmaya gelmesini sağlamak için Türkiye'de bulunan mallarına, hak ve alacaklarına da mahkeme kararıyla el konulmasını talep etmişti.

CEZA ALDIĞI DAVALAR

Cem Uzan hakkında Küçükçekmece 7. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davada, güveni kötüye kullanmak suçundan 3 yıl 4 ay, tedbir kararlarına muhalefetten da 2 ay 15 gün hapis cezası aldığını belirten TMSF yetkilileri, hakkında 7.5 milyar TL'lik kamu zararının tahsili amacıyla yürütülen 6183 sayılı işlemlere karşı Uzan tarafından İstanbul İdare Mahkemesi'ne açılan davanın reddedildiği bildirildi. Uzan'ın yaptığı temyiz başvurusunun da Danıştay 13. Dairesi'nin kararı ile reddedildiği, TMSF'nin uygulamalarının hukuka uygun olduğunun kesinleştiği kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU