"ABD'lileri şişmanlatan kola değil, hareketsizlik"

Obeziteye karşı yüksek kalorili gıdalarda verginin artırılması önerisine karşı çıkan Kent, sorunun diyet ve spor ile aşılabileceğini belirtti

ABD'nin prestijli ekonomi gazetelerinden Wall Street Journal'a makale yazan Coca-Cola Başkanı ve CEO'su Muhtar Kent, ABD'de artan obezite hastalığına karşı yüksek kaloriye sahip kola ve benzeri ürünlerin vergilerinin artırılması önerisinin çözüm olmadığını ileri sürdü. Bu konuda aynaya bakarak gerçekle yüzleşmek gerektiğini ifade eden Kent, sorunun sadece kalori almakla ilgili bir şey olmadığını, kalori yakmakla da ilgili olduğunu belirtti. Kent, makalesinde Amerikalıların daha fazla egzersiz yapmaları gerektiğini ima etti. Makalesinde resmi verilere de yer veren Kent, Amerikalıların yüzde 60'ının normalden daha az aktif olduğunu, yılın 60 gününü teleizyonlarının başında geçirdiğini belirtti. Gazlı içecek sektörünün hedef olarak seçildiğini savunan Kent, "2000'den 2008'e kadar alkolsüz içeceklerin satış oranı yüzde 10 düşerken obezite oranları roket hızıyla arttı. Öyleyse Amerikan diyetinde ortaya çıkan bu ekstra kaloriler nereden geliyor? ABD Tarım Bakanlığı'nın verileri, günlük kalorilerdeki şeker miktarının 1970'ten bu yana yüzde 11 azaldığını gösteriyor" diye yazdı.

'VERGİLERİ ARTIRMAK ÇARE DEĞİL'
Obezite hastalığının çok karmaşık bir konu olduğunu ve sorunun sadece cola ve benzeri içeceklere indirgenemeyeceğini vurgulayan Kent, alkolsüz içeceklerde vergilerin artırılmasının tüketici alışkanlığını değiştirmeyeceğini belirtti.

Fiziksel aktivite şart'
ABD'LİLERİN daha aktif ve diyetlerinde daha sorumlu olmalarını öneren Kent, "Kanun düzenleyiciler değerli zamanlarını bu sektörü şeytan gibi göstermek için harcamak yerine, iş dünyası ve hükümet insanları daha fazla fiziksel aktivite yapmaya teşvik etmeli" dedi.

BİZE ULAŞIN