Hayırseverlik Nobeli'ni Koç ailesi kazandı

Dünyanın en prestijli ödüllerden biri olan Carnegie Hayırseverlik Ödülü bu yıl topluma katkılarından dolayı Koç ailesine verilecek

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 09.10.2009 ABONE OL
Sosyal sorumluluk projeleriyle de öne çıkan, Türkiye'nin en köklü sanayi kuruluşlarından Koç Holding'in kurucusu Koç ailesi, topluma katkılardan dolayı uluslararası alanda en prestijli ödüllerden biri olan Carnegie Hayırseverlik Ödülü'nü almaya hak kazandı.

TÖREN NEW YORK'TA

Carnegie Hayırverlik Ödülü , 1835-1919 arasında yaşayan, sahibi olduğu Carnegie Steel Company'yi sattıktan sonra, hayatının geri kalanını hayırseverliğe adayan Andrew Carnegie'nin anısını yaşatmak için iki yılda bir veriliyor. Ödül 14-15 Ekim'de New York'ta düzenlenecek bir dizi etkinliğin ardından törenle Koç ailesi üyelerine takdim edilecek. Bu yıl Koç ailesinin yanı sıra New York Eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg ve Citigroup Eski CEO'su Sanford Weill ve Intel kurucu ortağı Gordon Moore'a verilecek. Carnegie Ödülü'nün verileceği kişiler belirlenirken, hayırseverin vizyonunun yanı sıra çalışmalarının uzun yıllara dayanması ve yarattığı etki de dikkate alınıyor.

'SAYISIZ PROJE YAPTIK'
Vehbi Koç Vakfı'ndan ödülle ilgili yapılan açıklamada "Merhum Vehbi Koç, Koç Holding'i kurduğu günden itibaren sürdürdüğü hayırseverlik faaliyetlerinin kurumsallaşması ve gelecek nesiller tarafından da sahiplenmesi için tam 40 yıl önce Vehbi Koç Vakfı'nı kurmuştu. Türkiye'nin ilk özel vakfı da olan Vehbi Koç Vakfı eğitim, sağlık ve kültür alanlarında sayısız projelerin gerçekleştirilmesine öncülük etmiştir.' Ülkem Varsa Ben de Varım' şiarıyla faaliyetlerini sürdüren Vehbi Koç Vakfı ile sosyal sorumluk bilinci her nesle güçlenerek aktarılmış, bugün Koç ailesinin üçüncü nesli tarafından 'sosyal sorumluluk' bilinci iş stratejilerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir" denildi.

ROCKEFELLER'E DE VERİLDİ
Bu yıl Koç ailesinin alacağı Carnegie Ödülü'ne daha önce Rockefeller ailesi, Gates ailesi, George Soros, Brooke Astor, Sainsbury ailesi, Kazus Inamori, Aga Khan, Packard Ailesi, Heinz ailesi, Tata ailesi, Eli Broad ve Mellon ailesi layık görülmüştü.

BUGÜN NELER OLDU