Sonucuna katlanırsınız

IMF anlaşmasının 45 ila 50 milyar dolar olacağına dair haberlere tepki gösteren Bakan Babacan "Buna göre alan satan olursa sonuçlarına kendisi katlanır" dedi

IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarının sona ermesinin ardından, dün Başbakanlık yeni binada bir değerlendirme toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Babacan, IMF ile imzalanması gündemde olan Stand-By anlaşması ile ilgili sorular üzerine, prensip olarak yeni bir Stand-by Anlaşması ile alakalı, önemli bir gelişme olduğunda belli bir aşamaya geçildiği zaman, zaten bir basın toplantısı ile ya da Hazine Müsteşarlığından yapılan yazılı açıklama ile duyurduklarını söyledi.

3 KİŞİ BİLİYOR
IMF anlaşmasının 45 ila 50 milyar dolar olacağına dair haberlere de tepki gösteren Babacan, rakamların havada uçuştuğunu söyledi. Farklı ortamlarda, toplantılarda cımbızlanan kelimelerle bir hava oluşturulmaya çalışıldığını belirten Babacan, "Rakam telaffuz etmenin ilerde ciddi sonuçları ve sorumluluğu olur. Kimse sağlam kaynaklara dayanmadan, rakam ifade etmesin. Rakam büyüdü, küçüldü bu tür haberleri anlamakta zorluk çekiyorum. Umarım bu yazılanlarda art niyet yoktur" dedi. Bunun çok ciddi bir konu olduğunu, öyle geçmiş bilgilerle, yetkisiz kaynaklarla haber yazılmaması gerektiğini belirten Babacan, "Yetkili kimse çıksın ortaya. Benden, Hazine Müsteşarından başka yetkili yok. IMF ile ilişkilerde gelinen noktayı ben, müsteşar ve bizim verdiğimiz bilgilerle sayın Başbakan biliyor. Bunun dışında hiç kimsenin bir bilgisi yok. Sizler herhalde bu bilir diye birilerine soruyorsunuz. Piyasalara da söylüyorum, benden duymadıkça, Hazine'den yazılı açıklama yapılmadıkça duyumlara, haberlere inanmayın. Yine de buna göre alan satan olursa sonuçlarına kendisi katlanır" dedi. Yıllık toplantılar bittikten sonra teknik çalışmaların devam edeceğini söylediklerini anımsatan Babacan, şunları söyledi: "Biz heyeti çağırır mıyız, çağırmaz mıyız? Heyet ne zaman gelir, bu ne kadar sürer? Sonuca bağlar mıyız, bağlayamaz mıyız? Anlaşır mıyız, anlaşamaz mıyız? Bunlarla ilgili gelişmeler olduğu anda biz gerekli açıklamaları yaparız. Aksi halde ne zamanlama konusunda ne de bunun ihtimali konusunda size herhangi bir sinyal vermenin uygun olduğunu düşünmüyorum. Bu arada zaten ilişkilerin tonunun da gayet iyi olduğunu sizler de farketmişsinizdir. Dün gece Paris'e iner inmez IMF Başkanı aradı, teşekkürlerini tekrar iletti. Tabii 'İstanbul'a külfet oldu' dedi ama ben de, 'evet külfet oldu biraz ama bunun nimetleri de olacak' dedim. İstanbul'a inşallah bu iyi bir yatırımdır.''

Borsa IMF beklentisini 6 kez satın aldı
IMF ile bir önceki anlaşmanın sona erdiği Mayıs ayından itibaren piyasalar, anlaşma ile ilgili bazı haberlere yükselişle tepki verdi. Borsa anlaşma için telafuz edilen rakamlarla bugüne kadar 6 kez yükseldi.

Koç Holding CEO'su Bülent Bulgurlu:
IMF anlaşması Türkiye'nin kredibilitesini yükseltir
KOÇ Holding CEO'su Bülent Bulgurlu, IMF ile yapılacak anlaşmanın Türkiye'deki bankaların kendilerini fonlamasına yardımcı olacağını söyleyerek "Getireceği disiplin nedeniyle Türkiye'nin kredibilitesinin yükselmesini sağlar" dedi. Dünyada her şeyin değiştiğini, buna bağlı olarak finans dünyasının da değiştiğini vurgulayan Bulgurlu, ''Bundan üç yıl öncesiyle bugünün finans dünyasını karşılaştıran insanlar hayret içinde kalır. O derece değişti" dedi.

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk
İnsanlar sisli hava geçince yatırıma başlar

DOĞUŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, ekonomideki sisli havanın dağılmasıyla birlikte yatırımların başlayacağını söyledi. Şahenk, "Türkiye'nin büyüme motoru olan KOBİ'lerin yeni dünyaya çok daha aktif hazırlanması lazım. Oturup bunları şimdiden konuşup KOBİ'leri ne bekliyor bunları hazırlamamız lazım. İnsanlar sisli havanın geçtiğini görecek ve yatırım yapmaya başlayacak" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN