Ağaoğlu yabancı rüzgarını arkasına alıp hedef büyüttü

Ağaoğlu, Hollanda-İtalyan ortaklığı Relight'ın Türkiye iştiraki Galatawind'i satın aldı. Ağaoğlu bu girişimle enerjide 2012'ye kadar 1 milyar dolar olan yatırım hedefini 1.5 milyar dolara çıkarttı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 10.10.2009 ABONE OL
Ağaoğlu Şirketler Grubu, enerji alanındaki yatırımlarına hız verdi. Ağaoğlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, 3 yıl içinde 1 milyar dolar hedefle yola çıktıkları enerji sektöründeki hedeflerini yaptıkları son satın alma ile birlikte 1.5 milyar dolara çıkardıklarını açıkladı. Ağaoğlu, Hollanda - İtalyan ortaklığı Relight Corporation'un Türkiye'deki iştiraki Galatawind Ltd. şirketini satın aldıklarını açıklayan Ağaoğlu, "Bu satın alma yakşalık 500 milyon dolar büyüklüğünde bir yatırım gerektiriyor. Böylece daha önce belirlediğimiz 2012'ye kadar 1 milyar dolarlık yatırım hedefimiz 1.5 milyara dolara yükseldi. Uygun proje bulduğumuzda, başta yenilenebilir enerji alanında olmak üzere satın almalara devam edeceğiz" dedi.

'İLK FATURAYI BU YIL KESERİZ'
Enerji sektöründe agresif bir büyüme stratejisi izlediklerini söyleye Ağaoğlu "Hızlı büyümek için satın almalarla ilgileniyoruz. Kriz nedeniyle zor durumda olan ve bize gelen enerji şirketleri var. Bunların içinden bir eleme yapıyoruz" diye konuştu. Ağaoğlu Enerji grubunun Mersin Mut'ta inşaatı devam eden 34 MW'lık rüzgâr santrali projesinin Aralık ayında faaliyete geçeceğini vurgulayan Ağaoğlu, 2010 yılı için enerjide ciro hedeflerinin 28 milyon euro olduğunu belirtti. Ağaoğlu, 2015 yılında enerjideki ciro hedefinin ise 100 milyon euro olacağını söyledi. Ağaoğlu Şirketler Grubu olarak bu yıl grup 1 milyar doların üstünde ciro yapacaklarını da söyleyen Ağaoğlu, 2010'da 1.5 milyar dolar, 2015'te ise 2.5 milyar dolar ciro hedeflediklerini açıkladı. Ağaoğlu Enerji Grubu'nun enerji sektöründe 560 MW'ı rüzgâr, 60 MW'ı da hidroelektrik alanında olmak üzere toplam 620 MW'lık proje portföyü bulunuyor. Şirketin 2015 yılına kadar yatırıma dönüştürüp faaliyete geçirmeyi hedeflediği portföy büyüklüğü ise 1,000 MW seviyesinde bulunuyor. Ağaoğlu ayrıca "Kafamıza koyduğumuz işleri hemen tamamlamak istiyoruz.İlk elektrik faturamızı bu yıl kesebileceğimi söyleyebilirim" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU