11 şube kapattık ama Rusya'dan çıkmayız

Hüsnü Özyeğin'in Avrupa'daki bankası Credit Europe'un Genel Müdürü Beriker, krizde şube kapatıp küçüldükleri Rusya'dan çıkmayı düşünmediklerini söyledi

Finansbank'ın eski sahibi Hüsnü Özyeğin'in Hollanda'da kurduğu Credit Europe Bank'ın toplam aktif büyüklüğü 15 milyar dolara ulaştı. Toplam 215 şubeyle hizmet veren bankanın şubelerinin önemli bir bölümü Rusya, Romanya ve Ukrayna'da bulunuyor. Yaşanan küresel kriz nedeniyle bu yıl Rusya'daki 11 şubeyi kapatmak zorunda kaldıklarını açıklayan Credit Europe Bank Genel Müdürü Turhan Beriker, "Küresel krizden en fazla etkilenen iki ülkede; Rusya ve Ukrayna'da faaliyet gösteriyoruz. Rusya'daki bazı şubelerimizi kapattık ama bu ülkeden çıkmayı asla düşünmüyoruz" dedi.

5 BİN 500 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Finansbank'ı Yunanlı National Bank Of Greece'e (NBG)'ye toplam 3,5 milyar dolara satan Hüsnü Özyeğin, "Bu parayı ne yapacaksınız?" sorusuna "Romanya, Rusya ve Ukrayna'da büyümeyi planlıyorum" cevabını vermişti. Özyeğin'in Doğu Avrupa'da büyüme stratejisinin ana omurgasını Credit EuropE oluşturuyor. 1994 yılında Hollanda'da kurulan banka izlediği akılcı politika ile kısa zamanda büyük bir finansal hizmetler grubuna dönüştü. Halen Belçika, Almanya, Malta ve Dubai'de şubeleri bulunan bankanın İsviçre, Rusya, Romanya ve Ukrayna'da iştirakleri bulunuyor. Genel Müdür Beriker, "Bu dört ülkede şube değil, banka düzeyinde hizmet veriyoruz" derken grup çatısı altında 39 farklı milletten toplam 5 bin 500 kişinin çalıştığına da dikkat çekti. Genel Müdür Yardımcısı Murat Dinç ise ilginç bir değerlendirme de bulunarak, "Allah'tan 1998 Rusya Krizi ile Türkiye'deki 2001 krizini görmüştük. Bu yüzden krize hazırlıklı yakalandık" dedi.

SAHİBİ TÜRK, KÜRESEL BİR BANKAYIZ
Credit Europe'un Türk yatırımcılara ait uluslararası bir banka olduğunun altını çizen Beriker, "Bu bizi gerçekten çok heyecanlandırıyor. Hollanda'nın en büyük 10 bankası arasındayız. Romanya'da kredi kartı pazarında birinci, Rusya'da mağaza kartları ve dış ticarette önemli bir oyuncuyuz" dedi.

BİZE ULAŞIN