Paris Ritz'in cirosunu üçe katlayan bir Türk!

El Fayed'in Mısır'da Four Season Oteli'nde keşfedip önce Harrods'a ardından Paris Ritz'e transfer ettiği Ömer Acar, Türk konuklarını "Evinize hoş geldiniz" diye karşılıyor

Cumartesi 11.10.2009
Güncelleme: Pazar 11.10.2009
ABONE OL
Okurlar hatırlayacak, geçen hafta yurtdışında tanınmış Türk modacılar Ayşe ve Ece Ege'nin markası Dice Kayek için Paris Ritz Oteli'nde düzenlenen bir sergiye katılmıştım. İstanbul'un önemli sembollerinden ilham alan tasarımcı Ece Ege müthiş bir koleksiyon hazırlamıştı ve bu koleksiyon büyülü bir mekan olan Ritz'de sabahtan akşama kadar sergilenmişti. İşte o gün otelin Türk Genel Müdürü 38 yaşındaki Ömer Acar ile de tanıştık. Aslında Ritz Oteli'nde kalan Türk misafirleri odalarına girdiklerinde, 'Paris'teki evinize hoş geldiniz' yazılı Türkçe bir kart karşılıyor. Ömer Acar, Türkler için ünlü Ritz Oteli'nde, Türk garsondan, danışmanlık hizmetine, Türk şoförden, Türkçe TV kanallarına kadar her şeyi düşünmüş. Tabii bu da ona Türkiye'nin ismini vermediği zenginlerini otelde sık sık misafir etmek gibi bir fayda olarak geri dönüyor. Ritz Oteli'nin bu hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bakanlar Hayati Yazıcı, Ali Babacan ve Egemen Bağış'ı da misafir ettiğini hatırlatalım.

FAYED MISIR'DA KEŞFETTİ!
Ömer Acar'ın hikayesi ilginç. Türkiye'de önce Bilkent'te mimarlık sonra İsviçre'de otelcilik okumuş. İlk çalıştığı otel Zürih'teki ünlü Savoy. Sonra Los Angeles'ta Four Seasons, Hawaii'de Hotel Halekulani ve sonra Mısır'da Kızıldeniz'deki Four Season Oteli. Ömer Acar Mısır'da çalışırken otele Londra'nın ünlü Harrods'ın sahibi El Fayed gelmiş. Üstelik de 40 yıl aradan sonra ilk kez Mısır'a geliyormuş. Fayed Acar'dan öylesine etkilenmiş ki 'Sizinle çalışmak istiyorum' demiş. Acar da hiç düşünmeden bu teklifi kabul etmiş ve kendini bir anda 28 restoranı ve 600 çalışanı bulunan Harrads'taki yiyecek içecek bölümünün başında bulmuş. El Fayed bakmış Acar bu işi iyi kıvırıyor. 'Sana Paris'teki Ritz'de ihtiyacım' var deyince, Coco Chanel'in 37 yıl boyunca bir dairesinde yaşadığı ve ona ait özel odanın hâlâ korunduğu, Elton John, Charlie Chaplin, Greta Gabro, Marlene Dietrich, Audrey Heppurn gibi şöhretlerle anılan Paris'in ünlü Ritz Oteli'ni beş yıl önce yönetmeye başlamış.