Türkiye, Körfez'i AB'ye demir ağla bağlayacak

Türkiye, Suriye ve Irak'ın da desteğini alarak AB ile Körfez'i birbirine bağlayacak demiryolu hattı için düğmeye bastı. Irak Ulaştırma Bakanı "Hat maliyet ve zaman avantajı sağlar" dedi

Mısır'daki Süveyş Kanalı'nın yükünü hafifletmesi planlanan yeni demiryolu hattına Araplar "Kuru Kanal" adını verdi. Irak Ulaştırma Bakanı Amer Abdul-Jabbar Ismael, "Kuru Kanal Projesi ile Basra Körfezi ile Avrupa'yı Türkiye üzerinden birleştirmeyi hedefliyoruz. Projenin hayata geçmesiyle ulaşım maliyetleri ve zaman açısından büyük avantaj sağlanacak" dedi. Aden Körfezi'nin çıkışının korsanlar tarafından kapatılmasının hattın önemini daha da artırdığına dikkat çeken Iraklı bakan, "Bugün Avrupa'dan kalkan bir geminin Körfez Bölgesi'ne ulaşması 16 gün sürerken demiryolu ile bu süre 2-3 güne inecek" değerlendirmesini yaptı.

İLK AŞAMA TAMAM
Projenin ilk aşamasının Gaziantep-Musul tren seferleri olacağını aktaran Ismael, "Gaziantep'ten Bağdat'a tren seferleri ayın 15'inde başlayacak. Tren Gaziantep'ten Nusaybin'e oradan da Suriye'nin Kamışlı Bölgesi'ne girecek ve Irak'taki Rabia nahiyesinden Musul'a ulaşacak. Irak'ın başkenti Bağdat'a ulaşıma da olanak sağlayacak" dedi ve ekledi: "Önce yük taşımacılığında kullanılacak, sonra yolcu seferleriyle desteklenecek hattı Bağdat'tan Körfez Bölgesi'ne uzatarak mega bir projeye dönüştürmek istiyoruz". Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 15 Kasım'daki Irak ziyaretinde 50 yeni anlaşmanın imzalanacağını belirten Ismael, "Toplantıda Kuru Kanal ile birlikte birçok proje gündeme gelecek" dedi.

BİZE ULAŞIN