İstihdam artışı için iyi niyetli KOBİ'nin borcu yapılandırılsın

Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, takibe düşen KOBİ'lerin kredilerinin yeniden yapılandırılmasını istedi. Boydak bunun için kredi kartları benzeri yasa hazırlanmasını önerdi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 12.10.2009 ABONE OL
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, kriz döneminde yasal takibe düşen KOBİ'lerin bankalara ve kamu kurumlarına olan borçlarının yeniden yapılandırılması için 'KOBİ Yaklaşımı' istedi. Boydak, yeniden yapılandırmanın maksimum yüzde 10-11 faizle ve en az 18 aylık vadelerde yapılmasını talep etti. Yeniden yapılandırmanın istihdamı artıracağını söyleyen Boydak, "Başbakan'ın 'Her işletme bir kişi alsın' önerisi ancak bu şekilde hayata geçer" dedi.

'YARISINI KURTARALIM'
KAYSO'nun geleneksel olarak düzenlediği 'Sanayi Gecesi' öncesi basınla yemek yiyen Boydak, kriz döneminde KOBİ'lerin yeniden yapılandırmaya ihtiyacı olduğunu belirterek, "6 aydır söylüyoruz. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a ilettik" dedi. Bankaların kurumsal tarafta takibe düşen kredi miktarının yüzde 1-1.5 civarında olduğunu ancak KOBİ'lerin en az yüzde 10-12'sinin kriz döneminde yasal takibe düştüğünü söyleyen Boydak, "Bunların yüzde 50-60'ını kurtarsak büyük kazanç olur" dedi. Haziran 2008-Eylül 2009 arasında yasal takibe düşen firmaların borçlarının yeniden yapılandırılması için bir kanun çıkarılmasını isteyen Mustafa Boydak, yeniden yapılandırmaya SSK ve vergi gibi kamu borçalarının da dahil edilmesini talep etti. Takibe düşme oranlarının İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük illerde daha yüksek olduğunu kaydeden Boydak, "Merkez Bankası'nın kayıtlarında kırmızı çizgiye giren firmalar ağzıyla kuş tutsa başka bir bankadan kredi alamıyor" dedi. Daha önce BDDK tarafından çıkarılan yönetmeliğe de değinen Boydak, yönetmelikle ağırlıklı olarak kamu bankalarının yeniden yapılandırmaya gittiğini anlattı. Boydak, "Ancak faiz oranları yüzde 20-25'ler civarındaydı. Faizler bugün yüzde 7'lerde. Arada büyük bir makas var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU