71 milyar $'lık kurtarıcı da batıyor

ABD'li KOBİ'lerin en büyük kreditörü olan CIT, 2.33 milyar dolarlık kurtarma yardımına rağmen iflas tehlikesi ile karşı karşıya kalırken, 71 milyar dolar varlığa sahip şirketin CEO'su görevi bırakıyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 14.10.2009 ABONE OL
ABD'nin küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi veren en büyük kuruluşu olan CIT Group'un iflastan kurtulmak için hazırladığı borç takası önerisi ilgi görmeyince kurumda iflas beklentisi arttı. Yeniden yapılanma planı çerçevesinde şirketin zor durumdaki bilançosunu desteklemeye yönelik plana soğuk bakılmasının ardından şirketin başkanlık ve CEO'luk görevini yürüten Jeffrey M. Peek'in yıl sonunda görevinden ayrılacağı duyuruldu. CIT Group'un yeniden eski kârlı günlerine dönmesi için sermaye artırımı ve nakit desteği sağlamaya yönelik krizden çıkış planı hazırlandığını hatırlatan Peek, sürecin işlemesine görevinden ayrılarak katkıda bulunacağını söyledi. Peek "Şimdi, liderlik değişimine odaklanmak için uygun zaman. Bu sürecin gerçekleşmesinde yönetim kurulu ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum" dedi.

2003'TEN BU YANA CEO

Sözleşmesi dolmasına rağmen Eylül'de görev süresi bir yıl daha uzatılan Peek, 2003'ten bu yana CIT Group'un CEO'luk koltuğunda oturuyor. Kriz döneminde yavaş karar almakla eleştirilen Peek, bu süreçte şirkete uygun iş modeli geliştirememekle suçlanıyor. CIT Group'a yakın kaynaklar, kurumun iflas olasılığının daha da arttığını belirterek en fazla bir buçuk ay verilen iflas sürecinin beklenenden daha kısa bir sürede gerçekleşebileceğini öne sürdü. CIT yaptığı açıklamada, yatırımcılarından, borçlarını hafifletecek kapsamlı bir borç takası teklifini onaylamalarını istemiş ve bu gerçekleşmezse, iflasını beklemeleri gerektiğini bildirmişti. Aralık 2008'de 2.33 milyar dolarlık kurtarma yardımı alan CIT'ın Haziran itibariyle bilançosunda 71 milyar dolarlık varlığı bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU