Krizden etkilenen 20 bin şirkete devlet kefil olacak

Kriz nedeniyle zora giren firmalar, 1 milyar liralık Hazine kefaleti ile bankalardan rahatlıkla kredi alabilecek. Hazine, 20 bin şirkete kefil olacak ve 12 milyarlık kredi hacmi yaratacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 14.10.2009 ABONE OL
Kriz nedeniyle zora giren firmaların dört gözle beklediği Kredi Garanti Fonu (KGF) tekstil ve konfeksiyon sektöründe üst üste yaşanan batışlardan sonra nihayet yürürlüğe giriyor. Zordaki firmalar, 1 milyar liralık Hazine kefaleti ile bankalardan rahatlıkla kredi alabilecek. Hazine, 20 bin şirkete kefil olacak ve 10 milyar liralık banka kredisi yaratacak. Toplam 20 bankanın ortak olduğu sistemle, teminat gösteremediği için kredi kullanamayan küçük işletmeler, banka şubelerine başvurarak "kefalet" isteyebilecek. Söz konusu destek batmış şirketleri kurtarmak için kullanılmayacak. Hazine Müsteşarlığı ile Kredi Garanti Fonu (KGF) arasında 1 milyar liralık kaynak aktarımını öngören protokol dün imzalandı. TOBB'un ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Bankalar Birliği Başkan vekili Varol Civil, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, KGF Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz ve Fon'un sermayesine iştirak eden bankaların genel müdürleri katıldı.

BATIK FİRMALARA DESTEK YOK

Bakan Babacan, kriz nedeniyle geçici olarak sıkıntıya giren, yenilikçi, pazarı ve elemanı olan küçük işletmelere destek vermeyi amaçladıklarını söyledi. Babacan, bu desteğin 5-10 yıldır sıkıntı içinde olan batık durumdaki KOBİ'lerin derdine deva olamayacağını söyledi. Babacan, "Önemli olan küçük işletmelerin pazarlarını, kurumsal yapılarını korumaktır. Müşteri ve Pazar kazanmak kolay değil. Alın teri, emektir. Fon, işletmelere yüzde 65 oranında destek verecek, kredilere kefil olacak. Bankalar yüzde 35'lik bir risk alacak" diye konuştu. Babacan, Hazine'nin verdiği 1 milyarlık kredi hacminin Fon'da kaldıraç etkisi yaratarak, sisteme 10-12 milyar liralık destek sağlayacağına dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU