İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de Temmuz döneminde işsizlik oranı yüzde 12,8 olarak belirlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) üçer aylık dönemler itibariyle her ay açıkladığı Hanehalkı İşgücü Araştırması, ''Haziran-Temmuz-Ağustos 2009'' dönemini kapsayan ''Temmuz'' sonuçlarına göre Türkiye genelinde işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre, 842 bin kişi artarak 3 milyon 267 bin kişiye yükseldi.

Söz konusu dönemde işsizlik oranı ise 2,9 puanlık artışla yüzde 12,8 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı kentlerde 4 puan artışla yüzde 16, kırsal yerlerde ise 1,3 puanlık artışla yüzde 6,8 oldu.

İşsizlik oranı bu yılın Haziran döneminde yüzde 13 seviyesindeydi. Buna göre Temmuz döneminde işsizlik oranı, bir önceki döneme oranla 0,2 puan gerileme gösterdi.

Temmuz 2009 döneminde işgücüne katılım oranı ise yüzde 49,3 olarak hesaplandı.

2005 yılından itibaren Hanehalkı İşgücü Anketinin tahminleri, hareketli üçer aylık dönem ortalamaları esas alınmak kaydıyla aylık olarak yayınlanıyor. Bu seride ilgili üç aylık dönemin ağırlıkları, dönem ortası aya ilişkin nüfus projeksiyonları esas alınarak hesaplanırken, ifade kolaylığı açısından tahminler de dönem ortası ay adıyla ifade ediliyor.
BİZE ULAŞIN