Bayraktar: Gökdelen izninde çok enteresan bir film var

TOKİ'nin Tarım Bakanlığı için yaptırdığı 24 katlı binanın inşaatı 'uçuş güvenliği'ne takılınca durduruldu. Bölgede benzer gökdelen projelerine işaret eden TOKİ Başkanı, uygulamaya tepki gösterdi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 16.10.2009 ABONE OL
Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Tarım ve Köyişleri Bakanlığı için yaptırdığı 24 katlı binanın inşaatı, Genelkurmay Başkanlığı'ndan alınan görüş doğrultusunda "uçuş hattı (mania) güvenliği sorununa'' neden olduğu gerekçesiyle Çankaya Belediyesi'nce ruhsat verilmediği için durduruldu. Yaklaşık yüzde 17'si gerçekleştirilen inşaat tasfiye edilirken, proje, 15-16 kata indirilerek yeniden ihale edilecek. Bakanlığın 24 katlı binasına izin verilmezken, Eskişehir yolu üzerinde bulunan TOBB'un binası 35, Hazine-Dış Ticaret müsteşarlıklarının binası 25, Halk Bankası'nın binası ise 29 katlı. Tepe İnşaat'ın 3 blok halinde yapımını sürdürdüğü iş, alışveriş ve lüks konut merkezi Tepeprime'ın en yüksek bloku ise 19 katlı. Ancak, giriş ve mağaza katları dikkate alındığında söz konusu binaların kat yüksekliği daha da artıyor.

TOBB BİNASIYLA KARŞI KARŞIYA

TOBB ve Tepeprime'ın binalarının Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın binalarına "karşılıklı'' denecek kadar yakın olması dikkat çekiyor. AA'nın haberine göre, Tarım Bakanlığı, yeni hizmet binasının yapımı için TOKİ ile 2007'de bir protokol imzaladı. Protokol uyarınca, bakanlığın Eskişehir yolu 9. kilometredeki Lodumlu mevkisindeki kampusunda, TOKİ yeni bir bakanlık hizmet binası yapacaktı ve hizmet binası yapımı karşılığında bakanlığın İstanbul Yolu Yenimahalle kampusunda bulunan alan da TOKİ'ye devredilecekti. Protokol kapsamında, Yenimahalle'deki arsayı alan TOKİ, burada hasılat paylaşımı yöntemiyle 1000 civarında konut yaptı ve sattı. 2008 Ocak ayında düzenlenen açık ihaleyi ise 47.7 milyon lira bedelle Sigma İnşaat kazandı. Mimar Hüseyin Keçeci'ye ait proje, 24 katlı bir binadan oluşuyordu.

BUGÜN NELER OLDU