Merkez'in iyimserliği arttı faizde fren sinyali verdi

Politika faizlerini 50 baz puan indirerek yüzde 6.25'e çeken Merkez Bankası, açıklamasında iyimser ifadelere yer verdi. Faiz indiriminde frene basabileceğini açıkladı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 16.10.2009 ABONE OL
Merkez Bankası, politika faizlerini 50 baz puan indirerek yüzde 6.75'e çekti. Banka böylece, bugüne kadar küresel krize karşı 10 puanlık faiz indirimi ile karşılık vermiş oldu. Merkez'in son açıklamasında önceki açıklamalarına göre daha iyimser ifadelere yer verdi.

İSTİHDAMDA İYİLEŞME VAR
İstihdam verilerinde sınırlı bir iyileşme gözlenmekte olduğunu belirten banka, bunun kalıcılı olup olmayacağını ise izlemeye devam edeceklerini kaydetti. Bir diğer iyimser ifade ise kredilere yönelik değerlendirmeleriydi. Eylül ayındaki faiz kararı sonrasında yapılan açıklamada, risk algılamasındaki iyileşmenin sürmesi durumunda kredi piyasasında etkisini göstermeye başlayacağı öngörüldü. Banka bu ay kredi piyasasında olumlu gelişmeleri görmeye başladıklarını duyurdu. Açıklamada faiz indirimlerinde yavaşlanabileceği belirtildi. Para Politikası Kurulu toplantısının özetinde, "Veri ve gelişmeler bağlı olarak gelecek toplantıda faiz indirimlerinde yavaşlamanın gündeme alınabileceği belirtilmiştir" dendi.

17 EYLÜL'DE NE DEMİŞTİ?
İstihdam koşullarında belirgin bir iyileşme görülmüyor.
Risk algılamasında iyileşme sürerse, kredi piyasasındaki etkisini göstermeye başlayabilir.
Faiz indirimlerinin büyüklüğü ve ne kadar süreceği iktisadi faaliyetteki toparlanmaya bağlı.

15 EKİM'DE NE DEDİ?
İstihdam verilerinde sınırlı bir iyileşme gözlemleniyor.
Risk algılamasındaki iyileşmenin desteği ile kredi piyasasında olumlu gelişme gözlemleniyor.
Verilere bağlı olmak üzere gelecek toplantıda faiz indirimlerinde yavaşlama gündeme alınabilir.

BUGÜN NELER OLDU