Kırmızı et fiyatlarındaki artış

Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş, Kurban Bayramı nedeniyle 1,5-2 milyon büyükbaş hayvanın besiye alındığını, bunun arz ve talep dengesinin bozduğunu belirterek, kırmızı et fiyatlarında meydana gelen artışın besiye alınan hayvanların bayramda piyasaya arz edilmesiyle normal seviyeye ineceğini düşündüğünü söyledi.

Ulubaş, kırmızı et fiyatlarındaki kısmi artışın tek bir nedene bağlanamayacağını belirtti. Artışın birden çok nedeni olduğuna dikkati çeken Ulubaş, şunları söyledi:

''Koyun varlığı 2000 yılında 40 milyon iken, günümüzde 24 milyona düştü. Koyun varlığı düşünce koyun etine olan talep sığır etine yöneldi. Bu dönemde de Kurban Bayramı yaklaştı. Tahminimiz 1,5-2 milyon büyükbaş hayvan besiye alındı. Yani piyasaya hayvan arzı azaldı. Talep de normal seviyede devam ettiği için fiyatlarda arz ve talep dengesizliği oluştu. Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla 1,5-2 milyon büyükbaş hayvanın besiye alınması nedeniyle arz ve talep dengesi bozuldu. Bu nedenle fiyatlarda yukarı doğru çıkış oldu. Et fiyatlarındaki artışların nedenlerinden biri de 5 yıldır et fiyatlarında ciddi bir artış olmamasıdır. Bu yıl et fiyatlarında ondan da kaynaklanan bir artış söz konusu oldu. Bu yıl talep dengesizliğinden dolayı fiyatlar besiciler tarafından arttırıldı.''

''ARTIŞIN BÜYÜKBAŞ HAYVAN ARZIYLA DENGELENECEĞİNİ TAHMİN EDİYORUM''

Ulubaş, bayramın yaklaşmasıyla ahırların doluluk oranının yüzde 70'ler seviyesine ulaştığını belirterek, söz konusu durumun Türkiye'nin besi potansiyelinin yüksek olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Türkiye'de tahminlere göre yılda 800 bin ton kırmızı, 1 milyon 150 bin ton beyaz et üretildiğini kaydeden Ulubaş, Kurban Bayramı'nda sanılanın aksine kurbanlık fiyatlarında artış beklemediğini belirterek, şunları söyledi:

''Kurban fiyatlarında bu yıl çok büyük bir artış olmayacak. Kızılay, Diyanet Vakfı ve Türk Hava Kurumuna kesim yapacağız. Sözleşme imzaladık. 275 lira kurban parası topluyor. Demektir ki bir kişi 275 liraya kurban kesebilecek. Bağlantılarımızı yaptık. Bu kurumlara İslami usullerde, hijyenik ortamda kesim yapacağız. Etlerini kavurma yapıp kendilerine teslim edeceğiz. Böyle olunca kurban fiyatlarında normalin üzerinde artış olacağı kanaatinde değilim. Normalin üzerinde artış beklemiyorum. Şu anda kırmızı etin karkas fiyatı 11,5 liraya alınıyor. Daha önce 10 liraya alınırken şimdi 11,5 liraya kadar özel sektörde alım yapılıyor. Bu artışın üzerinde daha fazla artış beklemiyorum. Artışın Kurban Bayramı'nda 1,5 milyon büyükbaş hayvan arzıyla dengeleneceğini tahmin ediyorum.''

Et ve Balık Kurumunun hayvancılık sektörüne önemli katkıları olduğuna dikkat çeken Ulubaş, kurumun besicileri verdiği teşviklerle kaliteli üretim yapmaya yönelttiğini söyledi.

Kurum olarak büyükbaş hayvan bulmakta sıkıntı yaşamadıklarını ifade eden Ulubaş, şunları dile getirdi:
''Eylül ayında 7 bin baş hayvan kestik. Geçen yıl kombinalarımızın olduğu yerlerde besicilerimize 32 milyon lira göndermişken, bu yıl 102 milyon lira ödemişiz. Yüzde 220 besiciye daha fazla destek olmuşuz. Geçen yıl 9 ayda kestiğimiz hayvan sayısı 19 bin iken, 2009 yılının 9 ayı itibariyle 45 bin hayvan kesmişiz. Yüzde 127 kesimi arttırmışız. Bu, bizim sürekli pazar olduğumuzu gösterir. Geçen yıl kestiğimiz bir hayvanın ortalama karkas ağırlığı 207 kilogram iken, bu yıl yaptığımız teşvikle karkas ortalaması 255 kilogramın üzerine çıkmıştır. Yüzde 25 civarında verimde artış oldu. Türkiye 800 bin ton kırmızı et üretiyor. Bu demektir ki Et ve Balık Kurumunun gayretiyle Türkiye'deki et üretimi 200 bin ton yukarıya çekildi. Birim hayvandan verim artışı sağlandı.''

BİZE ULAŞIN