Haber turu

'Kıdem tazminatı 15 güne çekilsin'
Kıdem tazminatı konusunda işçi örgütlerinden farklı sesler çıkarken, TİSK, TOBB ve TÜSİ- AD geçmişteki farklı değerlendirmeleri bırakıp taleplerini aynı noktada topladı. İşveren örgütleri, her tam yıl için 30 günlük ücret yerine 15 gün üzerinden ödenmesini talep etti. Kıdem tazminatı raporunda ise AB ile karşılaştırıldığında Türkiye'deki tazminatı yükünün çok yüksek olduğu belirtildi.

32 bin memura atama 126 engelliye sınav
TBMM'ye sunulan 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısına göre, yeni yılda kamuya açıktan atama yoluyla 32 bin yeni memur alınacak. 5'i belediye 11 kamu kuruluşu ise 126 engelli personel alımını sınavla yapacak. Milli Eğitim Bakanlığı 60, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 10, Jandarma Genel Komutanlığı 17, Adnan Menderes, Harran ve Amasya Üniversitesi Rektörlüğü 5'er, Bursa Büyükşehir 18, Burdur Belediyesi 3, Ordu, ve Kayseri-Develi ile Hatay-Altınözü Belediyesi de 1'er engelli istihdam edecek. Başvurular, 26 Ekim ve 9 Kasım 2009 tarihleri arasında ilgili kuruluşlara yapılacak.

Kişi başına 50 lira ceza ödeyeceğiz
17 ekimde TBMM'ye sunulan 2010 yılı bütçesinin gelir kalemleri, vatandaşları bekleyen sürprizleri de ortaya çıkardı. Gelecek yıl 3.5 milyar lira para cezası tahsil edilecek. Bir başka deyişle kişi başına ortalama 50 lira ceza kesilecek. Maliye Bakanlığı'nın gelir projeksiyonunda, yol, köprü ve tünel ücret gelirlerinden 878.1 milyon lira, cep telefonu ile yapılan görüşmelerden 4.8 milyar lira ÖİV, petrol ve doğalgaz ürünleri üzerinden 30.7 milyar lira, tütün mamullerinden 16.4 milyar lira, alkollü içkilerden 2.1 milyar lira gelir dikkat çekti. Zübeyde YALÇIN / ANKARA

'Ekolojik krizin faturası ödenemez'
Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Caner Çimenbiçer, ekonomik krizde dünya ekonomisinin 3.4 trilyon dolarlık zarara uğradığını, ancak hızlı ve etkili önlemler alınmazsa giderek büyüyen ekolojik krizin çıkaracağı faturayı hiç bir finans sisteminin ödeyemeyeceğini belirtti. Türkiye İş Bankası'nın Çevre ve Orman Bakanlığı ve TEMA işbirilği ile başlattığı 81 ilde 81 Orman projesi konuşan Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince de bankanın 81 İlde 81 Orman projesi kapsamında 5 yıl içerisinde bin 500 hektar alana ağaç dikeceği bilgisini verdi.

BİZE ULAŞIN