Miras kavgası Uzel'e 500 milyon $'a patladı

Uzel Holding'in patronu İbrahim Önder Uzel, miras kavgası nedeniyle açılan davalarda, 500 milyon $ zarar ettiklerini bildirdi

Aile şirketi Uzel Holding'de baba Ahmet Uzel'in ölümünden sonra başlayan miras kavgasında konuşmayan Uzel Holding ve Uzel Makine'nin patronu İbrahim Önder Uzel sessizliğini bozdu. Aile fertleri arasında yıllardır süren miras kavgasıyla ilgili ilk kez SABAH'A konuşan İbrahim Önder Uzel, annesi Türkan Uzel'in açtığı hisse iadesi davasının holding ya da Uzel Makine'de yönetimi asla değiştirmeyeceğini savundu. Patlak veren miras kavgası sonrası açılan davalarla holdingin ve ailenin bugüne kadar 500 milyon dolar zarara uğradığına dikkat çeken Uzel, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "2003'ten 2009'a geldik. Ailece dünyanın parasını avukatlara, mahkemelere verdik. Şirketimizin zararına baktığımızda yaklaşık 500 milyon dolar. Umarım bizim gibi aile şirketi olan başka holdingler, bizden bu dersi alırlar. Çünkü hakikaten biz çok pahalı bir ders almış olduk. Yani 500 milyon dolarlık zararın sonunda ortaklığın değerini anlamış olduk. Ailece 500 milyon dolarlık bir ders aldık."

BORÇLAR ÖDENECEK
İbrahim Önder Uzel, Uzel Makine'nin krizden önce dünyada 8'inci sırada olduğunu anımsatarak, şunları söyledi: "Şu an 200 milyon lira civarında borcumuz bulunuyor. Şimdi bin çalışanımızla ve bayilerimizle bir protokol imzalıyoruz. Tüm alacakların hepsini kendilerine ödeyeceğiz."

BİZE ULAŞIN