"Yabancılar Türkiye'deki bazı yatırımlarını elden çıkarabilir'

Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, ABD'li ve Avrupalı bazı küresel finans kurumlarının 2-3 yıl içinde Türkiye'deki varlıklarını elden çıkarmak zorunda kalabileceğini söyledi

Uluslararası Birleşme ve Devralma Ortakları Ağı'nın (IMAP) düzenlediği '2009 Küresel Birleşme ve Devralma Sempozyumu'na panelist olarak katılan Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, bazen şirket anlaşmalarının firmaların ajandasında olmadığı halde karşılarına fırsat olarak çıktığını belirterek, bu konuda çok stratejik davranılması gerektiğini söyledi. Kriz döneminde global finans kurumlarının zor durumda kaldığını ifade eden Özyeğin, bazı yabancı firmaların Türkiye'deki varlıklarını 2-3 yıl içinde elden çıkarmak zorunda kalabileceklerini ancak bunun için ilk önce talip bulmaları gerektiğini söyledi.

'ENERJİDE FIRSAT VAR'
AB ve ABD bankalarının halen kendi bilançolarını onarmaya uğraştığını kaydeden Özyeğin, "Onlar, şirket evliliklerinin finansmanıyla uğraşacak durumda değiller. Önümüzdeki dönemde AB ve ABD hükümetlerinin, bankaların sermaye yeterliliklerini artırmaları için bir takvim ortaya koymasını bekliyoruz" dedi. Konuşmasında son dönemde yaptıkları satın almalara da değinen Özyeğin, önümüzdeki 15 ay içinde Finansbank'ın hisselerinin National Bank of Greece'e satılması kadar büyük bir yatırımın olmayacağını söyledi. Özyeğin, '"Satın alma ve birleşmelerde Lehman batmadan önce 1 trilyon dolarlık bir akış vardı, iflastan sonra bu rakam 10'da birlere geriledi. Önümüzdeki iki yıl içinde şirket birleşmeleri veya satın almalar gelişmiş piyasalardan gelişmekte olan piyasalara yönelmeyecek. Gelişmekte olan piyasaların kendi içerisinde müthiş bir devinim yakalanacak. Çin, Hindistan gibi ülkeler gelişen pazarlara yatırım yapacaklar'' dedi. Dünya şirketlerinin arayış içinde olduğu bir dönemde Türkiye'nin stratejik bir adım atarak komşu ülkeleriyle ilişkilerini düzeltmeye başladığını ifade eden Özyeğin, enerji ve finansta büyük fırsatlar bulunduğuna dikkat çekti.

BİZE ULAŞIN