'Araç yakıtının hammaddesine gıda olarak ihtiyaç duyanlar var'

Etiyopya'da kıtlıktan ölümlere işaret eden Erdoğan, "Araçta biyoenerji yakıtı kullananlar övünürken, araçlarını çalıştıracak yakıtın hammadesine gıda olarak ihtiyaç duyan milyonlarca insan var" dedi

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, gıda ve tarımın dünyada kriz sinyalleri verdiğini bildirdi. Uluslararası Değirmenciler Birliği'nin (IAOM), Antalya'da düzenlenen konferansında konuşan Erdoğan, Etiyopya'da son 25 yılda 1 milyon kişinin kıtlıktan dolayı hayatını kaybettiğine işaret ederek, dünyanın artık böylesi içler acısı bir manzarayla, böyle ciddi çelişkiler yaşayarak yoluna devam etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Erdoğan, "Dikkatinizi çekmek istiyorum: Bugün dünyanın gelişmiş ülkelerinde buğday, mısır gibi yağlı tohumlar, temel tarım ürünleri hayvan yemi olarak kullanılıyor, biyoenerji kaynağı olarak değerlendiriliyor. Araçlarında biyoenerji yakıtı kullananlar 'çevreyi kirletmiyor, iklimin dengelerini bozmuyoruz' diyerek övünürken, onların araçlarını çalıştıracak yakıtın ham maddesine gıda olarak ihtiyaç duyan milyonlarca insan var. Bugün tüm dünya ülkeleri olarak içinden geçtiğimiz krizin kodlarını ve benzeri eşitsizlikler üzerinden bunu okumak, anlamak durumundayız. Küresel ölçekte çözümlerin aranması ve acilen uygulamaya geçilmesi gerekiyor. Yoksa inanın yarın çok geç olacaktır."

Artık, su akar Türk yapar

Erdoğan, Türkiye'nin un ihracatında ilk sıralarda yer aldığını, GAP projesi 2013'te tamamlandığında tüm Ortadoğu'ya hatta Afrika'ya fayda sağlayacak sonuçlar olacağını, yıllarca boşa akan Fırat ve Dicle'den yararlandığını anlattı. Erdoğan, "Bununla ilgili gayet güzel nükte oluştu: 'Su akar Türk bakardı'. Bunu değiştirdik, artık su akar Türk yapar''dedi.

BİZE ULAŞIN