Bayrak olayına üzüldüm ama...

Azerbaycan'da "Ağabey Türkiye bizi dışlıyor" gibi bir hava oluştuğunu belirten Azeri işadamı Mübariz Mansimov, "Bu iş düzelir mi düzelir ama bir gerçek var ki Türkiye-Azerbaycan arasına kimse giremez" diyor

Cumartesi 25.10.2009
Güncelleme: Pazar 25.10.2009
ABONE OL
Emenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine girmesi en çok Azerbaycan halkı tarafından pür dikkat izleniyor. Bu pazar İşte Hayat'ın konuğu daha önce bu sayfaya konuk olmuş ve Türkiye'deki yatırımlarına, futbol tutkusuna ve hatta otomobillere olan sevdasına kadar her konuda görüşlerine yer verdiğimiz Mübariz Mansimov. Türkiye'de yaşayan en zengin Azeri işadamı olarak bilinen Mansimov, Palmali Grubu'nun sahibi. Bugüne kadar Türkiye'ye yaptığı yatırımlar 2 milyar dolara ulaştı. Mansimov'u dinleyince; Azerilerin, bir yandan Ermenistan sınırının, Ermenistan'ın işgal ettiği başta Yukarı Karabağ olmak üzere Azeri toprakları geri verilmedikçe açılmayacağına inandığını, bir yandan da Türkiye'ye gönül koyduğunu anlıyoruz...

Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine girmesini bir Azeri işadamı olarak nasıl yorumluyorsunuz?
Küs kalmak iyi bir şey değil. Sayın Cumhurbaşkanı Gül de bunu söylüyor. Ama şunu unutmamak lazım, küs kalan Türkiye değil hep Ermenistan oldu. Bana göre yine de şu anda oyun oynanıyor. Ben bu ilişkilere, Ermenilerin Türkler gibi hoşgörülü olduğuna inanmıyorum ama dediğim gibi küs kalmak iyi bir şey değil.
Siz Ermenistan maçı için stada gitmiştiniz. Sizi orada ne rahatsız etti ki ilk yarıda çıktınız?
Açıkçası 14 yıldır Türkiye'de yaşayan bir Azeri olarak bayrağımızın içeri alınmamasına üzüldüm. Nasıl bir sorun çıkabilirdi? İlk defa kendimi yabancı gibi hissettim. Ben aynı zamanda iyi eğitim almış bir askerim ve Azeri bayraklarının o sahada nasıl bir sorun çıkaracağını anlayabilmiş değilim. Bayrakla ne yapılabilir ki?Türkiye Ermenistan'da oynadığında sözde Karabağ bayrağı maça sokuluyor 'ki düşünün olmayan bir devletin bayrağı' ama bizim bayrağımız asılmıyor burada. Üzüldüm ve maçı terk ettim. Düşünün aynı gün Azerbaycan'da Rus maçı vardı ve stada 3 Türk 3 de Azeri bayrağı konmuştu. Bizim bayrağımız Türk bayrağından esinlenerek yapıldı. Bunu unutmayalım. Ben bugün özelilkle Azerbaycan'daki şirketlerimin fotoğrafını çektirdim, size göstermek için. Bakın hepsinde hem Türk hem Azeri bayrağı dalgalanıyor. Benim Türk bayrağını dalgalandırmak borcum zaten. Ama aynı şekilde Türk vatandaşlarının da borcu. Yani kaş yapayım derken göz çıkartmamak lazım.

PANİK YAPMAYA GEREK YOK
İki ülkenin arası bu yüzden gerildi zaten…
Ama tabii şu anda olayı büyütmemek lazım. Azerbaycan'ın da Türkiye'nin de büyütmemesi lazım. Ermenistan işgalinde sadece benim ailemden 7 şehit var. Ama ateşin üstüne körükle gitmek istemem. Türkiye o sınırı açmaz. O yüzden panik yapmamak lazım. Bayrak olayını da unutmak lazım. Düşmanları sevindirmemeliyiz. Unutmak lazım. Bir golü de Azeri attı zaten.