Kamuda iş bırakma eylemi

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) Genel Başkanı Ayhan Çivi, 25 Kasımda toplu iş bırakma eylemi yapacaklarını söyledi.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 25.10.2009 16:32 ABONE OL
Ayhan Çivi, Elazığ Öğretmenevi'nde konfederasyonun Doğu Anadolu Bölge Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 15 Nisan 2008'de kurulan konfederasyonun hızla örgütlenerek yayıldığını belirtti.

Kamu görevlileri sendikaları kanunu 2001 yılında çıktığında herkesin çok mutlu olduğunu, ancak aradan geçen 7 yıldaki 8 toplu görüşmede, yeni kazanımlar elde etmek yerine mevcut kazanımlarını da kaybettiklerini gördüklerini savunan Çivi, ''Bu yılki toplu görüşmelerden istenen sonucu alamadık. İki konfederasyon ile 25 Kasımda iş bırakma eylemi yapacağız. Bu karar Türkiye'deki sendikacılık tarafından çok olumlu ve istediğimiz de bu'' dedi.

Çivi, bir konfederasyonun bu eyleme katılmayacağını açıkladığını anımsatarak, şöyle devam etti:
''Hayretler içerisinde kaldım bu açıklamayı duyduğumda. Bir sendika düşünün ki en çok üyeye sahip, kamu görevlilerini temsilen hükümetin karşısında oturuyor, oturmadan önce de 'Grev ve toplu sözleşme bizim vazgeçilmez, değişmez taleplerimizdir. Eğer siz önümüzdeki yıl da bu hakkı vermeseniz biz masaya oturmayacağız' diyor ama bu kadar kararlı olan sendikamız nedendir bilinmez toplu görüşmelerden sonra söylem değiştiriyor. 'Biz iş bırakma eylemine katılmayacağız' diyor. Peki siz niye grev hakkını, toplu sözleşme hakkını istiyorsunuz? Grev hakkını isteyen bir sendika iş bırakma eylemine katılmaz mı?''

DEMOKRATİK AÇILIM

Ayhan Çivi, Türkiye'de yaşayan ve ülkeyi seven herkesin milli birlikten yana olması gerektiğini belirterek, yüzyıllar boyu Türkiye'de tüm grupların birlikte yaşadıklarını, kimsenin kimseyi dışlama, kimsenin kimseyi farklılaştırma gibi bir hakkı olmadığını kaydetti.

Türkiye'nin 25 yıldır terörle mücadele ettiğini ifade eden Çivi, şunları söyledi:

''Artık devletimiz de görüyor ki silahlı mücadeleyle bu işin sonuçlanması mümkün değildir. Ortak akılla, milletimizin tamamen içine sineceği bir çözüm olması gerekiyor. Bunu konuşmamız gerekiyor, bunu konuşurken birbirimizi incitmememiz, tahrik etmememiz, değerlerimize saygı göstermemiz gerekiyor.''
Toplumun gerginleştiğini ve duygusallaştığını ifade eden Çivi, hükümetin bir an önce yasal, anayasal, demokratik yol haritasını açıklaması gerektiğini vurguladı.

HAKSEN Doğu Anadolu Bölge Toplantısı'na Elazığ Belediye Başkan Vekili Kazım Sanaç, konfederasyonun sendika genel başkanları, Elazığ ve çevre illerden il başkanları katıldı.

BUGÜN NELER OLDU