Yılmaz: Tobin vergisi yok

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Brezilya'nın sıcak paraya uyguladığı yüzde 2'lik Tobin Vergisi'nin gündemlerinde olmadığını söyledi. Başkan Yılmaz, Orta Vadeli Program'ın içinin doldurulması gerektiğini belirtti

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine kapalı oturumda brifing veren Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Brezilya'nın sıcak paraya karşı uyguladığı yüzde 2'lik Tobin Vergisi'nin gündemlerinde olmadığını söyledi. Başkan Yılmaz, Orta Vadeli Program'ın hedeflerini iyi bulduğunu ancak programın içinin doldurulması gerektiğini belirtti."Tedbirler para politikası ile uyumlu. İçinin doldurulmasına göre para politikası kararları ve faizleri gözden geçiririz" diyen Merkez Bankası Başkanı Yılmaz toplantıda şu mesajları verdi:

EKONOMİ TOPARLANIYOR: Küresel ekonomide toparlanma sinyalleri var, yeşil filizler belirmeye başladı. Ancak durgunluktan çıkış yavaş ve kademeli olacak. Parasal ve mali tedbirlerin etkisi azalacak, 2010 yılına ilişkin belirsizlikler önemini koruyor.
BİZDE TOBİN VERGİSİ YOK: (Milletvekilleri, 'Brezilya ülke parasını korumak için sıcak paraya yüzde 2 vergi koydu. Benzeri uygulama bizde de olacak mı?' diye sordu.) Her ülke kendi ekonomik yapısına uygun tedbirler alır. Tobin Vergisi gündemimizde yok.
HEDEFLERİN İÇİ DOLMALI: Orta Vadeli Program büyüklükleri iyi ve uygulanabilir. İçinin de doldurulması gerekiyor. Alınan tedbirler, para politikası ile uyumlu. Tedbirlerin içinin doldurulmasına göre para politikası kararları ve faizleri gözden geçiririz.
FAİZ İNDİRİMİ: Para politikasında gerektiği zaman gerektiği ölçüde tepkimizi ortaya koyuyoruz. Enflasyon düşerse faizdeki indirim tavrımız devam eder.
ALMAN BAŞKAN ÖZÜR DİLEDİ: (Alman Merkez Bankası Başkan Yardımcılarından birinin 'Türkler manavlıktan başka bir şey bilmez'" sözleri anımsatıldı) Bizzat Merkez Bankası bizden özür diledi.
DÖNEMSEL TEŞVİKLER: Özel tüketim talebinde gözlenen belirgin artış, büyük ölçüde dönemsel teşviklerden kaynaklandı. Dış talep ve yurtiçi yatırım talebi zayıf seyrini sürdürüyor. Özel tüketim harcamalarının ikinci çeyrekte sergilediği kayda değer yükselişten sonra daha zayıf bir seyir izlemesi bekleniyor.

BİZE ULAŞIN