Fitch, Türkiye'nin görünümünü düzeltti not artırım sinyali verdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye'nin kredi notunu pozitif izlemeye aldı, yıl sonuna kadar notta artış olabileceği sinyali verdi. Fitch'ten yapılan açıklamada Türkiye'nin küresel kriz karşısındaki görece dayanıklılığı vurgulandı

MERKEZ Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın en son Eskişehir'deki Para Politikaları konulu toplantıda dile getirdiği Türkiye'nin kredi notunun gerçek gücünü yansıtmadığı eleştirisi sonunda yanıt buldu. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin döviz ve lira cinsi uzun vadeli kredi notunu pozitif izlemeye aldı. Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin ulusal kredi notu hakkındaki değerlendirmenin yıl sonuna kadar tamamlanacağı ve değerlendirmenin yüksek ihtimalle kredi notunda artırımla sonuçlanabileceği belirtildi. Fitch kararına gerekçe olarak Türkiye'nin global finansal kriz karşısında görece dayanıklılığını gösterdi. Fitch, Türkiye'nin "BB-" olan döviz cinsinden ve "BB" olan lira cinsinden uzun vadeli kredini notunu teyit etti.

'YANLIŞLIK VAR'
Türkiye'nin Çin ve Hindistan gibi durgunluktan erken çıkan ülkeler arasında bulunduğuna dikkat çeken Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 'Dalgalanmaya karşı finansal duyarlılığımız kalmadı. Buna rağmen hâlâ Türkiye'nin kredi notu düşük tutuluyor. Bu yanlışlığı dünyaya anlatmaya çalışıyoruz" demişti. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da 16 Eylül'de yaptığı açıklamada "Kredi notu ile borç rasyosu arasında kuvvetli bağ yok, tabii ki amacımız Türkiye'nin risk primini düşürmek. Doğru şeyler yaptığımız sürece kredi derecelendirme kurumları da er ya da geç Türkiye'nin hakkını teslim edecektir" değerlendirmesinde bulunmuştu. 18 Eylül'de uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notu görünümünü, "durağan"dan, "olumluya" yükseltti. Standard and Poor's (S and P) da Türkiye'nin kredi notu görünümünü, "negatif"ten, "durağan"a yükseltti.

Rand'a müdahale endişesi doları 1.50'ye yaklaştırdı
Fitch'in Türkiye'nin notunu pozitif izlemeye aldığı açıklamasının ardından 1.4840 TL seviyelerine gevşeyen kur Güney Afrika Maliye Bakanı'nın değerli randa müdahale edebileceğine yönelik açıklaması ile 1.4960'lara yükseldi. Faiz dün düşüş Gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 8.55 oldu.


BİZE ULAŞIN