Güney Pars gazı için İran'la tarihi işbirliği

Erdoğan ile İran'da olan Enerji Bakanı Yıldız, bu ülkede yıllık 35 milyar metreküp gaz çıkarılmasının öngörüldüğünü söyledi. Bu rakam da Türkiye'nin yıllık tüketimine eşdeğer

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin İran'dan yeni bir bölgede doğalgaz araması yapacağını ve çıkarılan gazın yüzde 50'sini pazarlama hakkına sahip olacağını söyledi. Yıldız, Tahran'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İran'da mevcut bölgelerin dışında yeni bir bölgeden doğalgaz araması anlaşması imzalayacaklarını belirtti. Yıldız, İran Anayasası'nda bir malın devri söz konusu olmadığına hatırlatarak, "Petrolü, doğalgazı komple siz alamıyorsunuz. O yüzden buranın modeliyle de uygun olmak kaydıyla bir çerçeve anlaşması geliştiriyoruz. İnşallah yarın (bugün) bir aksilik olmazsa bunu imzalayacağız. Özellikle Güney Pars denilen sahada en zengin yataklarından birinin bulunduğu sahada arama yapacağız. TPAO aracılığıyla özellikle önceden imzaladığımız 21, 22 ve 23 No'lu sahaların daha verimli sahalar olduğuna kanaat getirdiğimiz ve karşılıklı konuştuğumuz yer üzerinde bir görüşme yapılacak ve bu çalışmaya inşallah kasım ayının ilk ve ikinci haftasında başlamış olacağız. Buradaki model yap-devlet modeli normalde. Bu çalışmalardan sonra fizibl olduğuna inandığımız yapı kurarsak minimum dört yıllık çalışma sağlanmış olacak" dedi.

'AL YA DA ÖDE'DEN FARKLI MODEL
Yıldız, arama yapılan bölgeden çıkarılacak gazın ve yan ürünlerinin Türkiye'nin pazarlama ve ticaret hakkı doğmuş olacağına dikkat çekerek şunları söyledi: "Mülkü tamamen siz almış olmuyorsunuz ama en az yarısı kadar miktarı Türkiye üzerinden veya Türkiye içinde pazarlama hakkına sahip olmuş olacağız. Bu da önemli bir imtiyazdır diye düşünüyoruz. Yaklaşık 35 milyar metreküplük üzerinden değerlendiriliyor yıllık çıkartabileceğimiz rezerv. Kullan ya da kullanma ödemeden farklı. Al ya da ödemeyle alakalı. Kullanmadığımız gazın bedelini ödüyorduk. Buradaki hem arama faaliyetleriyle alakalı hem de çıkarttığımız gazı nakledip Türkiye'ye ya da Türkiye üzerinden Avrupa'ya satma konusunu sonra belirleyeceğiz, ama al ya da ödemeden farklı bir model."

'RUBLE İLE TİCARET YAPIYORUZ BU İŞİ SİZLE DE YAPALIM'
BAŞBAKAN
Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İran İş Forumu'nda ulusal paraya geçiş noktasında, ortak paraya geçiş noktasındaki adımın önemli olduğuna işaret ederek şunları söyledi: "Biz bunun yasasını düzenledik ve çıkardık. Meclisimizden geçti. İran'da da hallolduğuna göre ne duruyoruz? O zaman adımı bununla birlikte atalım. Türk Lirası ve Ruble ile ticaret konusu tamam. Riyal de tamam. Bununla beraber sizinle de bu işi yapalım. Rusya Federasyonuyla da aynı çalışmalarımız var. Çünkü bu kur farklarından kaybettiğimizi neyle ödeyeceğiz, ne lüzumu var, niye tedbirini alıp... Madem ticaret yapıyoruz, madem menfaat meselesi bu, o zaman biz bu menfaatimizi başkalarına niye kaptıralım."

İKİ LİDERDEN SAMİMİ BULUŞMA
Medya mensuplarının izin almakta oldukça zorlandığı İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmesi oldukça samimi bir havada geçti. Erdoğan Türk-İran İş Forumu'na da katılarak bir konuşma yaptı.

BİZE ULAŞIN