Kebaba tescil geliyor!

Adana Ticaret Odası (ATO) tarafından 2004 yılında coğrafi işaret hakkı alınarak tescillenen ve Avustralya ve KKTC'deki işletmecilere de belge ve mahreç işareti verilen ''Adana Kebabı''nın Türkiye dışındaki standart ölçülerde satışının yaygınlaşması amacıyla uluslararası tescil girişimi başlatıldığı bildirildi.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 28.10.2009 11:12 ABONE OL
Adana Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Kebap Denetleme Komisyonu Başkanı Vedat Bayraktar, yaptığı açıklamada, ''Adana kebabı''nın Türkiye genelinde olduğu gibi yurt dışında da bilindiğini ve beğeniyle tüketildiğini söyledi.

''Adana Kebabı''nın taklit edilerek yozlaşmasını önlemek amacıyla 2004 yılında yapılan başvuruyla Türk Patent Enstitüsünden ''Coğrafi İşaret'' hakkı alındığını anımsatan Bayraktar, Türkiye içinde çok sayıdaki işletmenin yanı sıra Avustralya'da 1, KKTC'de de 2 işletmeciye belge ve mahreç işareti verildiğini bildirdi.

Bayraktar, bahçe ve mahreç işaret hakkı almak üzere Almanya, İtalya, Fransa, Yunanistan ve Rusya gibi ülkelerdeki bazı işletmecilerin bilgi almak üzere başvuruda bulunduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bunların bir çoğuna belge ve mahreç işareti vereceğimizi düşünüyoruz. Gelecek nesillere damak tadını bozmadan taşımak istediğimiz Adana kebabının Türkiye dışında da standart ölçülerde satışının yapılmasını sağlamak üzere uluslararası tescil girişimi çalışması başlattık. Bu belgeyi almak üzere gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra Avrupa Patent Ofisi'ne başvurumuzu yapacağız. Bu belgeyi almamız halinde Avrupa ülkelerindeki çok sayıda işletmeci bizimle daha rahat diyaloğa girip belge almak isteyecektir. Böylece Adana kebabının Türkiye'de olduğu gibi yurt dışında da aslına uygun olarak sunumu sağlanmış olacak.''

EĞİTİM ÇALIŞMASI
Bayraktar, Türkiye'nin farklı illerinden belge ve mahreç işareti alan işletmelerin ustalarına eğitim hizmeti verdiklerini belirterek, bu kapsamda 2 yıl içinde 55 ustaya belge verdiklerini bildirdi.

Bunların arasında Rusya'da çalışan bir Türk ustanın eğitildiğini, bir de kadın kebapçının bu kursa dahil olduğunu bildiren Bayraktar, ''Türkiye'de çoğunluğu Adana olmak üzere Ankara, İstanbul, Bolu, İzmir, Mersin, Muğla ve Antalya gibi illerdeki 200'ün üzerindeki işletmeye, standartlara uygun 'Tescilli Adana Kebabı' satışı yapmak üzere belge ve mahreç işareti verildi'' diye konuştu.

Bayraktar, tescilli ''Adana Kebabı''nın kalitesinin bozulmadan ve aynı lezzette hazırlanmasını sağlamak amacıyla başlatılan denetimlerin de sürdüğünü bildirdi.