2010 zor bir yıl olacak, zarar veren AVM'yle yollar ayrılacak

Ayaydın Miroglio Group Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, "2010 en kötü yıl olacak. İndirim yasası çıkmazsa markaların yarısı piyasadan silinecek. AVM'lerden de çıkışlar başlayacak" dedi

Ataköy AVM'nin toplantısı için biraraya gelen İpekyol, Damat, Desa ve İnci markalarının yönetim kurulu başkanları 2010 ile ilgili gri bir tablo çizdi. 2010'un 2009'dan daha kötü bir yıl olacağını belirten Ayaydın Miroglio Group Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, indirim yasası hayata geçmezse piyasadaki markaların yarısının ayakta kalamayıp iflas edeceğini söyledi. "Fiyatlara biri bindiriyor sonra indiriyor gerçek indirim yapanlar kurban oluyor. Bu başı boşluk markaları batmaya götürür" diyen Ayaydın, özellikle biloançosu olmadığı için bankalara kredi başvurusu yapamayan Anadolu firmalarının yara alacağını söyledi.

'BAZI MAĞAZALARIMI KAPATACAĞIM'
İnci Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş ise, "yasanın çıkmamasının nedeni sadece organize perakendeyi bağlayıp denetlemenin zora gireceği düşüncesi" diye konuştu. Artık lokasyon ve yönetimin perakendeciler açısından en önemli unsurlar olduğuna dikkat çeken Yalçın Ayaydın, bu yüzden firmaların lokasyonu ve yönetimi iyi olan AVM'lerin içindeki mağazalarının faaliyetlerini sürdüreceğini, olmayan AVM'lerle de yollarını ayıracağını söyledi. Ayaydın, "Biz bunu yapmaya başladık. Ataköy AVM açıldıktan sonra Capacity ya da Carousel'deki mağazalarımdan birini kapatacağım" dedi. Ayaydın, bu dönemden sonra birbirine yakın ve kendini yenilemeyen AVM'lerin kan kaybedeceğini dile getirdi.

BİZE ULAŞIN