İsviçre ve İtalya arasında 150 milyar euroluk savaş

İtalyan hükümetinin 150 milyar euro gelir beklediği 'varlık barışı' projesi için maliyeciler, ülkedeki İsviçre bankalarına baskın yaptı

İTALYA Vergi İdaresi Ajansı'nın yüzlerce vergi müfettişi ve polis, ülkede faaliyette bulunan İsviçre bankalarının şubelerine baskın düzenleyerek hesaplarını kontrol etti. Ağırlıklı olarak ülkenin kuzeyindeki İsviçre sınırındaki İsviçre bankalarının şubelerine yapılan baskın çerçevesinde, İtalya'daki İsviçre bankalarının 76 şubesi ve ofisi denetlendi.

125 MİLYAR EURO İSVİÇRE'DE
İsviçre Maliye Bakanlığı, banka şubelerinin İtalya'da bulunması nedeniyle, İtalyan yetkililerinin davranışının normal olduğunu belirtirken, İsviçre Bankalar Birliği yetkilileri sadece İsviçre bankalarına yönelik hareketi kınadılar. İtalyan Hükümeti, "Varlık Barışı" benzeri bir hareketle, 15 Aralık'a kadar ülkeye getirilen yurtdışındaki hesapların vergi cezası görmeyeceğini bildirmişti. İtalya, İsviçre'deki bankalarda, İtalyanların 125 milyar euroluk hesabının bulunduğunu belirtip, "Varlık Barışı" ile en az 150 milyar euronun ülkeye dönmesini bekliyor.
BİZE ULAŞIN