Finans dünyası Buffett'ı 'en bilge kişi' seçti

40 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin ikinci adamı olan Warren Buffett, finansal piyasaların "en bilge"si seçildi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 30.10.2009 ABONE OL
Berkshire Hathaway fonunun başkan ve CEO'su, "Yaşlı Kurt" lakaplı milyarder yatırımcı Warren Buffett, finansal piyasaların en bilge kişisi seçildi. Bloomberg'e üye yatırımcı, borsacı ve analistlerden bin 452 kişinin katılımıyla yapılan araştırmada oyların dörtte birini alan Buffett en bilge finansal piyasa oyuncusu ünvanına layık görüldü. Forbes dergisine dünyanın en zengin ikinci kişisi Buffett'ın serveti 40 milyar dolar. Buffett'ı Pacific Investment Management şirketi kurucusu ve yatırımcı başkanı Bill Gross yüzde 16'lık oyla izledi. Milyarder yatırımcı George Soros oyların yüzde 10'unu alırken onu 2006 yılında küresel finansal krizi tahmin eden Ekonomi Profesörü Nouriel Roubini ile Boom&Doom Report'un yayıncısı Marc Faber izledi.

BERNANKE DE LİSTEDE

Oylamaya katılan 10 kişiden biri ABD Merkez Bankası Başkanı (Fed) Ben Bernanke'nin adını telaffuz ederken eski Fed Başkanı Alan Greenspan sadece yüzde 3 oy aldı. Oylamaya katılanlardan Falcon Money Management yetkilisi Frederic Bach"Buffett'ın tutarlı yaklaşımları ilk sırayı almasında önemli rol oynadı" dedi.