Baxi, Fransız'dan çalışkan, Alman'dan hızlı Baymak'a Ar-Ge'yi teslim etti

Ortağı Baxi'nin yurtdışındaki fabrikalarını Türkiye'ye taşıyarak grubun tek çelik kazan üretim merkezi olan Baymak, 30 milyon dolarlık teknoloji ve pazarlama yatırımıyla Baxi Group'un Ar-Ge lideri de oldu

Cuma 31.10.2009
Güncelleme: Cumartesi 31.10.2009
ABONE OL
Isıtma soğutma sektörünün önde gelen şirketlerinden Baymak'ın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan, yüzde 50 ortağı olduğu Baxi Group'u önce Türkiye'yi Grubun üretim merkezi yapma konusunda ikna ettiklerini, şimdi de Baymak'ın Baxi Group'un Ar-Ge liderliğini üstlendiğini söyledi. Akdoğan, Baxi Group'a Türk insanının Danimarkalılardan daha genç, Fransızlardan daha çalışkan, Almanlardan daha hızlı olduğuna ikna ederek grubun tüm üretimini Türkiye'de tek çatı altında toplamaya ikna ettiğini ifade ederek, "Baymak, 30 milyon dolarlık Ar-Ge ve Pazarlama yatırımı ile sadece Türkiye'nin değil Avrupa'nın en önemli alternatif enerji kaynakları teknoloji merkezlerinden birisi oldu. Bu konuda Baxi Group'un Ar-Ge liderliğini de ele aldı. Baymak güneş enerjisi sistemleri üreticisi olmanın yanında çok kısa bir süre içerisinde, güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretilen PV fotovoltaik sistemlerin de Türkiye de üretilmesini sağlayacaktır" diye konuştu. Akdoğan, Baymak'ın 30 milyon dolarlık Ar-Ge ve Pazarlama yatırımı ile sadece Türkiye'nin değil Avrupa'nın en önemli alternatif enerji kaynakları teknoloji merkezlerinden birisi olduğunu belirterek, böylelikle, Baxi Group'un Ar-Ge liderliğini de ele aldıklarını kaydetti. Güneş enerjisi sistemleri üreticisi olmanın yanında çok kısa bir süre içerisinde, güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretilen PV fotovoltaik sistemlerin de Türkiye de üretilmesini sağlayacaklarını anlatan Akdoğan, 2011 yılına kadar ise, Baymak'ın cirosunu 500 milyon dolara ihracatını ise 150 milyon dolara çıkartmayı planladıklarını kaydetti. Akdoğan, dünyanın en büyük üretim merkezi ve pazarlama merkezi hedefinde olduklarını belirtti.

BAXİ - DE DİETRİCH REMEHA BİRLEŞİYOR
KISA
süre önce 1.2 milyar euroluk ciroya sahip Baxi Group'un, yıllık 700 milyar euroluk cirosu bulunan De Dietrich - Remeha ile birleşme kararı aldığını açıklayan Akdoğan, "Bu birleşmenin sinerjisi ile Baymak daha da güçlenecek. Avrupa'nın en modern güneş enerjisi tesisini kurduk. Bu tesisimiz güneş panelleri üretiminde üstün teknolojisiyle Avrupa'nın üretim merkezi olacak. Hedefimiz ısıtma soğutma sektöründe- Türkiye'nin 2010 yılında dış ticaret fazlası vermesi üzerine kurulu" diye konuştu.