Çatıdaki bazın vergisini ödemeyen ev sahibi yandı

Çatıya baz istasyonu koyduran bina sahibine vergi sürprizi çıktı. Geliri bildirmeyene ceza kesilecek

Maliye, mahalle ve sokak aralarındaki apartmanların çatılarına, boş arsa ve arazilere kurulan 40 bin baz istasyonunu mercek altına aldı. Baz istasyonlarından gelir elde eden kişi, apartman yönetimi ve kuruluşlardan elde ettikleri gelirleri beyan edip etmedikleri tespit edilecek. Beyanname vermeyenlere de ceza kesilecek.

BAZDAN 50 BİN $ ALAN VAR

Maliye Bakanlığı, baz istasyonları için mülk sahiplerine 8-50 bin dolar arasında ödeme yapıldığı duyumları üzerine inceleme başlattı. Maliye, Gelir İdaresi Başkanlığı'na, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK), "Türkiye'de nerede, ne kadar baz istasyonu var öğrenin" talimatı verdi. Gelir İdaresi, BTK'ya mektup yazarak Türkiye genelinde kurulu olan baz istasyonlarının dökümünü istedi. Edinilen bilgiye göre, bina yönetimi ve arazi sahipleri baz istasyonlarından yıllık 8 ile 50 bin dolar arasında gelir elde ediyor. Ve gelir için de beyanname verilmiyor. Edinilen bilgiye göre, Bakanlık, gelecek veriler ışığında baz istasyonları için vergi incelemesi başlatacak. BTK yetkilileri de, baz istasyonu kurduran bina ve arsa sahiplerine en az 5 bin dolar ödeme yapıldığını belirterek, "Genelde 5-10 bin lira arasında bir ödeme yapılıyor. Arazi ve arsalardaki büyük baz istasyonları için bu ücret daha yüksek oluyor" dedi.

Üç GSM şirketinin 40 bin istasyonu var
TÜRKİYE'DE 3 GSM operatörünün yaklaşık 40 bin baz istasyonu bulunuyor. Baz istasyonlarının sayısı 3. nesil teknolojilerle yaklaşık 7-8 kat artacak ve maliye ciddi gelir elde edecek. Gelir Vergisi Yasası'na göre, baz istasyonlarından gelir elde edenlerin Vergi Dairesi'ne beyanname vermesi gerekiyor. Apartman yönetimlerinin baz istasyonlarından gelir elde ettiğini saptanırsa, tahakkuk eden verginin bir katı oranında ceza veriliyor.

Stopajda gözler gerekçeli kararda

MALİYE, dar mükelleflerin menkul kıymet gelirleri ile ilgili stopaj uygulaması konusunda da Anayasa Mahkemesi'nin kararını bekliyor. Maliye Bakanı Şimşek, düzenlediği sohbet toplantısında, "Gerek stopaj düzenlemesi, gerekse vergi dilimleri için gerekçeli karar çıktıktan sonra gerekli düzenlemeleri yapacağız" dedi.

BİZE ULAŞIN