Metropolitan'daki Osmanlı sanatına Koç sahip çıktı

Vehbi Koç Vakfı, dünyaca ünlü Metropolitan Müzesi'ndeki iki Osmanlı Sanatları Galerisi'ne 10 milyon dolar destek verecek. Osmanlı eserlerinin yer aldığı galerilere Koç Ailesi ismi verilecek

Cumartesi 07.11.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 07.11.2009
ABONE OL
Koç Holding'in kurucusu Vehbi Koç tarafından temelleri atılan Vehbi Koç Vakfı, yılda 4.5 milyondan fazla ziyaretçinin geldiği New York Metropolitan Müzesi'ndeki iki adet Osmanlı Sanatları Galerisi'ne destek verme kararı aldı. Vakfın kuruluşunun 40'ıncı yıldönümü çerçevesinde gerçekleştirilen işbirliği ile 2011 yılının başında ziyarete açılması planlanan ve müzenin İslam Eserleri Bölümü'ndeki Osmanlı sanatını iki ayrı içerikte sergileyecek olan 'Osmanlı Sanatları Galerileri'ne Koç Ailesi'nin ismi verilecek. Vakfın 10 milyon dolarlık destek verdiği proje sayesinde, Osmanlı sanatının en güzel örnekleri tüm dünyanın odağındaki Metropolitan Müzesi'nde sanatseverlerle buluşacak.

MUHTEŞEM SÜLEYMAN'IN İZLERİ

Galeri ilkinde, Batılıların 'Muhteşem Süleyman' olarak tanımladıkları, Osmanlı İmparatorluğu'nun gücünü ve itibarını doruğa çıkaran Kanuni Sultan Süleyman döneminin eserleri yer alacak. 1494-1566 yılları arasında hükümdarlık yapan Kanuni döneminde, saray halkının elinden çıkan İznik çinisinden kaligrafilere, resimlerden ipekli dokumalara kadar pek çok tarihi sanat eseri sergilenecek. 'The Greater Osmanlı World' teması ile hazırlanan ikinci galeride ise, Osmanlı sanatının çok daha geniş bir alanda, özellikle de Anadolu'da ortaya çıkan en güzel örnekleri sergilenecek. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç: "Biz biliyoruz ki, geçmişine sahip çıkmayan geleceğe sahip olamaz. Osmanlı, tarihe muazzam bir imza attı, çok güçlü bir yapı kurdu. Bu yapının gücünü sanat eserlerinde ve tarihimizde aramayı, bunu tüm dünyayla buluşturmayı Koç Ailesi olarak bir görev biliyoruz. Bunun gereğini yerine getirmekten ise kıvanç duyuyoruz" dedi.

75 YILLIK ANLAŞMA
Rahmi Koç, Koç Ailesi'nin Ekim ayında Carnegie Vakfı'ndan aldığı "Hayırseverlik ödülü" için bulunduğu New York'ta gazetecilerle sohbet ederken, sponsorluk teklifinin müzenin eski müdürü olan arkadaşı Philippe de Montebello'den geldiğini belirterek, "Bir gün bana mektup yazdı, 'Metropolitan'da Greek&Roman (Yunan&Roma) galerileri var. Yunanlılar yapıyorlar, sen de bir şey yapmak ister misin?' diye sordu. Biz de aileye sorduk. Bize önce 1 galeri önerildi. Ömer Koç, '2 galeri yapalım' dedi" diye bilgi verdi. İstenen 10 milyon doları 10 yılda 1'er milyon dolar olarak ödeyeceklerini, ilkini 2008 sonunda ödediklerini belirten Koç, 75 yıl boyunca anlaşmanın süreceğini söyledi.