Daralan işi petrol zenginleriyle büyüttü

2010'da yüzde 40 gibi büyük bir büyüme bekleyen Erman Ilıcak, bu yılın ilk 9 ayında Libya'da 2.2 milyar dolarlık müteahhitlik işi aldı. Ilıcak, Rusya'da daralan işlerini Suudi Arabistan ve Libya gibi petrol zengini ülkelerde büyüttü

Pazar 08.11.2009
ABONE OL
Erman Ilıcak, ODTÜ'de inşaat mühendisliği okurken, Enka'nın Ankara'daki şantiyelerinde staj yaparak yönünü belirlemiş aslında. Staj sonrası Enka'da çalışmaya devam eden ve hemen Libya'daki şantiyelere gönderilen Ilıcak, tam 1.5 yıl bu ülkede kaldıktan sonra bu kez Rusya'daki Enka'nın şantiyelerine gönderildi. 1.5 yıl da Rusya'da çalışan Erman Ilıcak, işi tam anlamıyla öğrendiğine kanaat getirince Enka'dan izin isteyip kendi işini kurdu. Rusya'yı ve Rusçayı öğrenmişti. Bekârdı. 26 yaşındaydı. Her türlü riski alabileceğini düşünüyordu. O cesaratle 1994'te Rusya'da bir inşaat şirketi kuran Erman Ilıcak'ın çok değil sadece 30 bin dolar sermayesi vardı ve yanında çalıştırdığı bir kalfasıyla birlikte 5 de çalışanı... Ilıcak, Rusya'da bir boşluğu görmüş ve ev ve ofislerin küçük tadilat, onarım işlerini almaya başlamıştı. "O zamanlar Rusya'da hep büyük şirketler vardı. Küçük şirket yoktu ama küçük işlere ihtiyaç vardı. Ben işi kurduğum ilk yıl 1 milyon dolarlık ciro yapmıştım bile" diyerek o günleri hatırlayan Erman Ilıcak, önce şirketini, ardından aldığı projeleri hızla büyütmeye başlamış ve bir anda kendini büyük konut projelerinin içinde bulmuş. 1998 yılı ise Ilıcak'ın Rönesans ismiyle kurduğu inşaat şirketi için bir dönüm noktası niteliğinde. Çünkü o yıl krizden etkilenen Alarko, Rusya'dan çıkma kararı vermiş ve Rusya'da yetiştirdiği insan gücü yani yaklaşık 40 mühendis de Rönesans'a geçmişti. Böylece Erman Ilıcak'ın hem aldığı projeler büyümeye başlamış, hem de şirketi Rönesans tanınmış bir inşaat şirketi haline gelmiş. Ilıcak, "1998'de Rönesans 15-20 milyon dolarlık işlerin içinde olan orta çaplı bir şirket konumuna gelmişti" diyor. Erman Ilıcak, müthiş başarı hikayesini sanki başka bir insandan söz ediyormuş gibi sakin ve hızlı bir şekilde özetlediğinde Malatya'daydık.

MEMLEKETİNİ UNUTMADI

Rönesans'ın yapmakta olduğu Malatya Park Alışveriş Merkezi'nin inşaat halindeki katlarından çıkışa doğru ilerliyorduk. Her ne kadar lise ve üniversite öğrenimini Ankara'da tamamlamış olsa da memleketi Malatya idi ve şimdi Ilıcak o gün Malatya için bir şeyler yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyordu. Ilıcak'ı zirveye taşıyan öyküsünün devamı ve inşaat sektöründe yönünü neden 2008 sonlarında Rusya'dan Ortadoğu'ya çevirdiği bu röportajda…
Rusya'da birbiri ardına bitirdiğiniz projelerle 2006'da dünyanın en büyük 61'inci inşaat şirketi olmayı başarmışsınız. Türkiye'de Enka'dan sonra ikincilik. Enka'nın patronları sizce bunu nasıl karşıladı? Enka'dan ayrıldıktan 13 yıl sonra bu sonuçlara ulaştık. Benim aileyle ilişkilerim çok iyidir. Saygılıdır. Her şeyi Enka'da öğrendiğim için orası önemlidir benim için.
Şu anda inşaat sektöründeki yeriniz nedir? Sanıyorum en büyük beş şirketin içindeyiz. Varlık büyüklüğümüz 2.5 milyar dolar. Varlık büyüklüğünde Türkiye'nin en büyük ikinci inşaat şirketiyiz. Ciromuz da 1.2 milyar dolar seviyesinde. 12 bin çalışanımız var şu anda.
Ağırlıklı Rusya'da mı iş yapıyorsunuz? İlk başlarda evet öyleydi. 2007'ye kadar öyle devam etti. 2008'de Libya'ya açıldık. Yeni bir strateji geliştirdik ve 9 ülkeye gittik. 2009 başında Suudi Arabistan, Katar ve Bahreyn pazarına girdik. Daha önce Ukrayna'da da vardık. Türkiye'de ise alışveriş merkezleri yapan Rönesans Gayrimenkul Yatırım isminde bir şirketimiz var. İstanbul'da Optimum bize ait mesela.
Türkiye'de alışveriş merkezi yapımında en iddialı şirketlerden biri misiniz? Evet öyleyiz. Şu anda bitmiş ya da bitmekte olan 11 tane alışveriş merkezi projemiz var.
Krizden dolayı hangi projelerinizi ertelediniz? İzmir'deki projelerimizi erteledik mesela. Krizden dolayı biraz yavaşlattık zaten projelerimizi. Çünkü önümüzü göremiyorduk. Ama şimdi tekrardan başladık. Önümüzü de biraz daha net bir şekilde görmeye başladık.
Hem inşaatta hem de gayrimenkulde büyüdük.