'GDO yönetmeliği ABD ile pamuk sorunu çıkarabilir'

TABA'nın konferansına katılan Avukat Matthew Nolan, GDO yönetmeliğinin ABD'den pamuk ithalatını azaltacağını bunun da karşılık görebileceğini söyledi

Pazar 08.11.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 09.11.2009
ABONE OL
TÜRK - AMERİKAN İşadamları Derneği'nin (TABA - AmCham) İstanbul'da Çalık Holding binasında yapılan toplantısında Arent Fox Avukatlık firmasından Avukat Matthew Nolan ve Şule Öktenay Akyüz iki ülke arasındaki ticari ilişkiler ile ilgili işadamalarına Obama Yönetiminde iki ülkenini ticari ilişkileri konusunda bilgi verdi. Nolan, konuşmasında korumacı yöntemlerden uzak durulması gerektiğini belirterek, "Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar" (GDO) konusunda yürürlüğe giren yönetmeliğin ABD'den pamuk ithalatını da zor durumda bırakacağnı söyledi. Pamuk üreticilerinin ABD kongersinde çok güçlü olduğunu belirten Nolan, "Eğer Türkiye bu konuda sınırlamalar getirirse, ABD'de buna karşı önlemler alarak tekstildeki gümrükleri artırabilir. Ya da Vasıflı Endüstriyel Bölge projeleri rafa kaldırılabilir" dedi. Nolan pamuk konusun ABD açısından önemine değinmek için, "Amerikan iç savaşı kölelik yüzünden çıkmış gibi gözükse de en önemli konulardan birisi pamuktur. Pamuk ticaretindeki sorunlar çözüldükten sonra savaş sona ermiştir" dedi.

14.5 MİLYON $ ÖDEDİK
Şule Öktenay Akyüz ise 1974 yılından bugüne kadar Türkiye ile ABD arasında uygulanmakta olan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi programı ile ABD'ye 4 bin 800 malın gümrüksüz gönderilebildiğini ancak işadamlarının bundan haberinin olmadığını kaydetti. Akyüz, sadece bir ihracat formunda bu durumu belirten A harfi konulmadığı için gereksiz yere geçen yıl ABD'ye 14.5 milyon dolar gümrük vergisi ödendiğini söyledi.

4 bin 800 üründe gümrük yok
Toplantıda 1974 yılından bu yana ABD ile yapılmış sıfır gümrüklü mal satışına izin veren GSP anlaşması ile 4 bin 800 kalem üründe ABD'ye gümrüksüz mal satılabiliyor.