İşsizlikte rekor seviye

Amerikalı gençler arasında işsizlik oranının ekim ayında yüzde 27,6'lık rekor seviyeye ulaştığı, genç işçiler için meslek edinme imkanlarının da gittikçe azaldığı bildirildi.

Pazar 08.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 08.11.2009 15:43
ABONE OL
CNN'in haberine göre, iş imkanlarının yetersizliği her yaştan Amerikalıyı etkilerken, özellikle gençler bu konuda daha kötü bir noktada yer alıyor.

Haberde, ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıklamasına göre, iş gücünde gençler arasında işsizlik oranının, bir önceki aya göre yüzde 1,8 artarak yüzde 27,6'ya ulaştığı ve arka arkaya üçüncü kez rekor seviyeyi bulduğu belirtildi.

ABD'de ülke genelindeki işsizlik oranı ise yüzde 10,2 olarak açıklanmıştı.

"GENÇLER İŞ BULAMIYOR"

Çalışma Bakanlığı'nda görevli ekonomi uzmanlarından Jim Borbely, pazar şartlarının herkes için çok zorlu olduğu bir dönemden geçildiğini, ancak özellikle iş arayan gençlerin iş bulamadıklarını kaydetti.

Ülkedeki zayıf ekonominin, giderek artan sayıda yetişkini, normalde gençlerin çalıştığı perakende ve gıda sektörü gibi alanlarda iş edinmek için rekabet etmeye zorladığı, bunun da 16 ila 19 yaşlarındaki genç nüfus arasında işsizlik oranının artmasına yol açtığı ifade ediliyor.

Bu durumun gençler için en büyük problemi oluşturduğuna işaret edilen haberde, genç nüfusun, yetişkinlere göre daha az iş deneyimine sahip olduklarından, genelde daha düşük vasıflı olarak görüldüklerine dikkat çekiliyor.

Habere göre, iş gücünde karşılaştıkları zorluklar yüzünden birçok genç, iş aramaktan artık vazgeçme yolunu seçiyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's uzmanlarından Sophia Koropeckyj, "Fırsatların kıtlığı yüzünden birçok genç iş aramaya bile tenezzül etmiyor" diye konuştu. İş arayan birçok gencin de, işsiz ailelerinin karşılayamadığı eğitim ve sağlık gibi alanlardaki masraflara katkıda bulunabilmek için bu uğraşı verdiği ifade ediliyor.

ÇALIŞAN GENÇLERİN ORANI 1948'DEN BERİ EN DÜŞÜK SEVİYEDE
Çalışma Bakanlığı istatistiklerine göre, çalışan gençlerin oranı da ekim ayında yüzde 36,2'ye düştü. Bu oranın, kayıtların tutulmaya başlandığı 1948 yılından bu yana en düşük seviyeyi oluşturduğu belirtiliyor.
Genç işçilerin akıbeti, ABD Kongresi'nde de yankı bulurken, Temsilciler Meclisi Eğitim ve Çalışma Komitesi, geçen ay düzenlediği oturumda gençler arasındaki yüksek işsizlik oranını ele aldı.

Komitenin başkanı, Demokrat Parti California milletvekili George Miller, gençlerin düzgün işler bulabilmeleri için daha fazlasının yapılması gerektiğine, ekonomik krizin genç işçilerin kötü olan durumunu daha kötüleştirdiğine dikkati çekerken, "Bu çarpıcı gidişat eğer tersine çevrilemezse, ülkemiz, iş pazarından kopan bir genç neslin ortaya çıkması tehlikesiyle karşı karşıya" dedi.