Migros'ta greve doğru

Tez-Koop-İş Sendikası, yaklaşık 13 bin çalışanı kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması durumunda Migros Ticaret A.Ş marketlerinde 24 Kasım Salı günü greve çıkma kararı aldı.

Pazar 08.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 08.11.2009 15:41
ABONE OL
Alınan bilgiye göre, iki gün süren Tez-Koop-İş Sendikası Başkanlar Kurulu toplantısında Migros Ticaret A.Ş toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde gelinen son nokta ve bundan sonra izlenecek strateji değerlendirildi.

Başkanlar Kurulu üyeleri daha önce alınan grev kararı doğrultusunda anlaşmazlığın devam etmesi halinde grevin başlangıç tarihini kararlaştırdı. Buna göre, sendika, görüşmelerde ilerleme sağlanamaması durumunda grevi 24 Kasım Salı günü uygulama kararı aldı.

Migros'ta daha önce toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle iki grev yaşandı. Tez-Koop-İş Sendikası üyeleri 1987'de 152 gün ve 1989'da 15 gün süren grevler gerçekleştirdi.
Tez-Koop-İş Genel Başkanı Gürsel Doğru, yaptığı açıklamada, Başkanlar Kurulu toplantısında Migros Ticaret A.Ş'de devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bundan sonraki yol haritalarını belirlediklerini söyledi.

Görüşmelerde bir ilerleme sağlanamaması üzerine grev kararını uygulama aşamasına gediklerine işaret eden Doğru, bunun işverenin sergilemiş olduğu katı tutumdan kaynaklandığını savundu.
Sendika olarak uzlaşma ve toplu sözleşmenin masa başında bitirilmesi konusunda gerekeni yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Doğru, şunları kaydetti:

''Taleplerimiz iş yerinde iş barışının korunup geliştirilmesine yöneliktir. Bunun sağlanması üyelerimizin yanında işverenin de lehinedir. İşverenin bunu göz ardı etmeden hareket etmesini bekliyoruz. Başkanlar Kurulumuzda da işverenin bugüne kadar sergilediği katı tutumunu değiştirmemesi halinde greve çıkma konusunda kararlılık ortaya konulmuştur. Başkanlar Kurulumuz, anlaşma olmaması halinde 24 Kasımda Migros, Tansaş ve Şok iş yerlerinde greve çıkma kararı almıştır.''