ATM'ler ücret bilgisi verecek

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 13 Kasım 2009 tarihinden itibaren, müşteri olmadığı bir başka bankanın ATM'sinden bakiye sormak veya para çekmek isteyen banka kartı kullanıcılarının işlem öncesinde ödeyecekleri ücret konusunda ATM ekranından bilgilendirileceğini bildirdi.

Pazartesi 09.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 09.11.2009 15:28
ABONE OL
BKM'den Ortak ATM Paylaşımı ile ilgili yeni gelişmelere ilişkin açıklamada, 13 Kasım Cuma gününden itibaren, müşteri olmadığı bir başka bankanın ATM'sinden bakiye sormak veya para çekmek isteyen banka kartı kullanıcılarının işlem öncesinde ATM ekranından bilgilendirileceği belirtilerek, ''Banka kartı sahipleri, kullandıkları kartın ATM'si dışında diğer bir ATM'den işlem yapmaları durumunda ödeyecekleri hizmet bedelini, işlem öncesinde öğrenecekler. Bankalar tarafından belirlenen hizmet bedelleri cuma gününden itibaren ATM ekranlarına yansımaya başlayacak'' denildi.

Ortak ATM Paylaşımı kapsamındaki tüm bankaların ATM banka kartı nakit çekim ve bakiye sorma işlemlerinde müşterilerinden ne kadar hizmet bedeli alacakları konusunda bilgilendirme mesajını ATM uygulamalarında her işlem öncesi gösterecekleri dile getirilen açıklamada, kart kullanıcılarının söz konusu ücretlendirme ile ilgili bilgilendirme mesajı sonrası işleme devam edebilecekleri ya da işlemden vazgeçebilecekleri ifade edildi.

Açıklamada, banka kartı kullanıcılarının, kendi bankalarının ATM'sinden para çekme, bakiye sorma işlemlerinde hiçbir ücret ödemediği, ancak Ortak ATM paylaşımından faydalanmak istemesi ve banka kartı ile başka bir banka ATM'sinden para çekmesi durumunda bir hizmet bedelinin söz konusu olduğu anımsatıldı.

BKM tarafından yapılan açıklamada, kart kullanıcılarına yönelik şu bilgilere de yer verildi:

''Ücretlendirme, tamamen bankaların kendi inisiyatifleri doğrultusunda gerçekleşmektedir. Söz konusu hizmet bedeli, bakiye sorgulama/para çekme işleminin yapılacağı ATM'nin bankası tarafından değil, kullanıcının banka kartını kullandığı banka tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle bu bedel kullanıcının banka kartının ATM'si hariç, o banka kartı ile işlem yapılan tüm ATM'lerde aynıdır.

Bankalar kendi müşterilerine, başka banka ATM'sinden para çekme/bakiye sorma işlemi yapmaları durumunda ödemeleri gereken hizmet bedelini, e-posta, SMS, posta gibi farklı iletişim kanalları ile de duyurmaktadır.''