İran'da kırmızı halı serilirken Turhal'da kafamıza taş atılıyor

Özelleştirilecek şeker fabrikalarına Suudilerle talip olan Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Başkanı Bedrettin Yıldırım, "Çalışanların gösterdiği aşırı tepki bizi üzüyor" dedi

Salı 10.11.2009
Son Güncelleme: Salı 10.11.2009
ABONE OL
Şeker Fabrikaları'nın özelleştirmesine Suudi Arabistanlı Savola ve Nesma Holding ile talip olan tarım kredi Kooperatifleri Birliği'nin (TTKKB) Başkanı Bedrettin Yıldırım, inceleme için gittikleri Turhal'da arabalarının taşlandığını açıkladı. İran'ın en önemli gübre tesisi Razi Petro Kimyayı da ortak bir konsorsiyum ile özelleştirmeden satın aldıklarını hatırlatan Yıldırım, "İran'da bizi en güzel şekilde ağırladılar, çok ciddi bir destek gördük. Yani kırmızı halıyla karşılandık. Ama gelin görün ki kendi ülkemizde özelleştirme için incelemeye gittiğimiz Turhal'da kafamıza taş atılıyor. Bunu anlamakta zorluk çekiyorum" dedi. Yıldırım, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 19 Kasım'daki ihaleden çekilmeyeceklerini söyledi ve ekledi: "İzleyeceğimiz strateji çok açık; daha çok pancar üretip işleyerek şekerimizi ihraç edecek ve bu işletmeleri bölgesel bir güç haline getireceğiz "

FABRİKALARA GİREMEDİK

Yıldırım, Kırşehir ve Çorum şeker fabrikalarında da yabancı yatırımcılarla birlikte yapılan ziyaretlere izin verilmemesinden yakındı. Yıldırım, "Çorum ziyaretine Savola Grubun CEO'su da iştirak etmiş ancak ziyaret engellendiği için kendisi üzüntü duyarak ülkemizden ayrılmıştır" ifadelerini kullandı.