Krizin geldiğini bana niye kimse haber vermedi!

Mali kriz riskini iki yıl önce gören London School of Economics'in Rektörü Davies, krizi Kraliçe Elizabeth'e anlattıklarında "Geldiğini niye kimse haber vermedi" cevabını aldıklarını söyledi

Salı 10.11.2009
Son Güncelleme: Salı 10.11.2009
ABONE OL
Toksik varlıkların isim babası ve 2006'da finansal piyasalarının regüle edilmesini savunduğu için "süper düzenleyici" olarak adlandırılan London School of Economics Rektörü Howard Davies, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'e krizin başladığı Kasım ayında bilgi verirken başından geçenleri şöyle anlattı: "Krizi anlattık. Bir tarafta subprime piyasası hakkında grafikler koyduk. Bankaların sermaye yapısının bozulacağını anlattık. Kraliçe'nin tepki vermesini bekledik. 'Bu korkunç. Neden kimse bana bunun geldiğini haber vermedi' dedi. Toksik varlıkların isim babası ve finansal bozulmayı krizden çok önce, 2006'da yazdığı Küresel Finansal Regülasyon isimli kitapla duyuran bu nedenle de "süper düzenleyici" olarak adlandırılan Sir Howard Davies, küresel finansal regülasyon olmadan Türk bankalarının güçlü olmasının yetmeyeceğini söyledi.

TEK TEK TEDBİR OLMAZ

Howard Davies, Türk bankalarının oldukça iyi bir durumda olduğunu söyledi ancak küresel finansal regülasyon olmadan bunun yeterli olmayacağını belirtti. Davies, "Küresel regülasyon olmadan Türkiye gibi çok iyi sermaye yapısına ve denetlemeye sahip bir ülke bile için bile riskler var. Ekonominiz yüzde 4'lere varan oranlarda küçülüyor hala. Kendinizi ne kadar korumaya çalışırsanız çalışın. Açık bir ekonomide bu imkansız. Dünya birbirine bağlı. Teker teker ülkelerin kendilerine ait bir düzenleme politikasına icat etmeleri bence doğru değil" dedi. Davies, "Önceki krizler gelişmekte olan ülkelerde olurdu. Ondan sonra finansın merkezine yayılırdı. Arjantin batardı, Brezilya batardı, Türkiye zarar görür. Bu krizin farklılığı, küresel finansal sistemin tam merkezinde cereyan etmesi" dedi.